Ознака: Харадинај

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се...

„Коха“: Економски договор во замена за укинување на таксите

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај и европските дипломати усогласуваат „договор на реципроцитет“ меѓу Белград и Приштина за сите економски аспекти во замена за укинување на...

Паѓаат царините или владата на Харадинај?

Европскиот комесар Јоханес Хан им дал понуда на косовските институции во замена за укинување на царинските такси за 100 отсто за увоз на производи...

Косовски заменик министер задржан од српската полиција

Потпретседателот на Либералната партија на косовските Срби и заменик министер за култура, млади и спорт во Владата на Косово, Бобан Станковиќ е задржан денеска...

Харадинај: Сочувствувам со БиХ, но таксата останува

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека посакува добри односи со Босна и Херцеговина и ја разбира вознемиреноста на таа држава за таксата од...

Харадинај: Косово се чувствува измамено и разочарано од ЕУ

Kанцеларијата за односи со јавност на Владата на Косово го објави попладнево интегралното обраќање на премиерот Рамуш Харадинај на состанокот на Комитетот за Стабилизација...

Косовски медиуми: Тензии во Брисел, ЕУ го одложи пресот на Харадинај

Косовските медиуми кои известуваат од денешната посета на Брисел на владина делегација од Косово, предводена од премиерот Рамуш Харадинај, јавија дека прес-центарот на Европската...

Харадинај: Србија дејствува во интерес на Русија во правец на дестабилизација...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека зачленувањето на Косово во Европската унија ќе го зајакне мирот и ќе го ослабне влијанието на Русија, чиј...

Косовската влада ќе објави нови мерки против Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска ќе објави нови мерки против Србија. По зголемувањето на царинските такси од 100 отсто за српски производи, Харадинај подготвува...

Харадинај: Таксите од 100 отсто за Србија и БиХ остануваат

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната средба во Приштина со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изјави дека таксата од 100 отсто за увоз на...