Ознака: Харадинај

Панорама

Љубљана - Служењето воен рок во Словенија може веќе во септември да стане реалност, Словенечкото собрание денеска ќе расправа за повторното воведување на воениот...

Харадинај се откажа од пратеничкиот мандат

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент. Харадинај соопшти дека неговото место...

Харадинај официјално кандидат за премиер на Косово

Коалицијата на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија го именува Рамуш Харадинај за заеднички кандидат за премиер на Косово, пренесува РТК2. Во своето...

Молкот на Харадинај пред сериозните обвинувања од Хаг?

Косово Ако не е виновен, тој нема да го плаќа меѓународниот тим на адвокати да го бранат во оваа фаза. Очигледно Харадинај се соочува со...

Оставката на Харадинај со многу политички комбинаторики

Косово Во медиумите продолжуваат коментарите за ненадејната оставка на косовскиот премиер, а една од причините се споменува и намерата за одложување на дијалогот меѓу Белград...

Харадинај молчеше пред судот во Хаг

Рамуш Харадинај по завршувањето на сослушувањето пред Судот за воени злосторства во Хаг рече дека ги послушал правните совети и се бранел со молчење. Во...

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, утре ќе замине во Хаг со цел, во својство на осомничен, да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот...

Мета и Харадинај се сретнаа во Приштина

Албанскиот претседател Илир Мета вчера во Приштина се сретна со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. - Среќен сум што се сретнав со премиерот Рамуш Харадинај...

Рама: Харадинај лаже, не барав укинување туку суспензија на таксите

Албанскиот премиер, Еди Рама, повтори дека косовскиот премиер, Рамуш Харадинај излажал кога рекол дека тој од него на берлинскиот самит побарал да бидат укинати...

САД сакаат решавање на косовскиот проблем до крајот на годинава

Главниот директор за европски прашања во Советот за национална безбедност на Белата куќа Џон Ерат и директорот за европски прашања во Советот за национална...