25.8 C
Skopje
17.8.2019 - 18:32

Ознака: Харадинај

Молкот на Харадинај пред сериозните обвинувања од Хаг?

Косово Ако не е виновен, тој нема да го плаќа меѓународниот тим на адвокати да го бранат во оваа фаза. Очигледно Харадинај се соочува со...

Оставката на Харадинај со многу политички комбинаторики

Косово Во медиумите продолжуваат коментарите за ненадејната оставка на косовскиот премиер, а една од причините се споменува и намерата за одложување на дијалогот меѓу Белград...

Харадинај молчеше пред судот во Хаг

Рамуш Харадинај по завршувањето на сослушувањето пред Судот за воени злосторства во Хаг рече дека ги послушал правните совети и се бранел со молчење. Во...

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, утре ќе замине во Хаг со цел, во својство на осомничен, да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот...

Мета и Харадинај се сретнаа во Приштина

Албанскиот претседател Илир Мета вчера во Приштина се сретна со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. - Среќен сум што се сретнав со премиерот Рамуш Харадинај...

Рама: Харадинај лаже, не барав укинување туку суспензија на таксите

Албанскиот премиер, Еди Рама, повтори дека косовскиот премиер, Рамуш Харадинај излажал кога рекол дека тој од него на берлинскиот самит побарал да бидат укинати...

САД сакаат решавање на косовскиот проблем до крајот на годинава

Главниот директор за европски прашања во Советот за национална безбедност на Белата куќа Џон Ерат и директорот за европски прашања во Советот за национална...

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се...

„Коха“: Економски договор во замена за укинување на таксите

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај и европските дипломати усогласуваат „договор на реципроцитет“ меѓу Белград и Приштина за сите економски аспекти во замена за укинување на...

Паѓаат царините или владата на Харадинај?

Европскиот комесар Јоханес Хан им дал понуда на косовските институции во замена за укинување на царинските такси за 100 отсто за увоз на производи...