Ознака: Хан

ЕУ: Атина и Скопје заедно испишаа нова страница во заедничката европска...

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за...

Хан: Им аплаудирам на лидерите од двете страни за нивната храброст...

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за двете земји, за регионот и за Европа во целост. -Им...

Хан: Имам предлог за таксите, чекам одговор од Вучиќ и Тачи

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан соопшти дека на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи им доставил предлог...

Заев-Хан: Преспанскиот договор оди според планираното, сега е време за реформи

Поддршка за интеграциите кои земјата ја носат напред искажале еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

Хан: Борбата против криминалот приоритет во односите на ЕУ и Албанија

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан на средба со албаснкиот премиер Еди Рама во Тирана порача дека борбата против организираниот криминал...

Хан се понуди да го посредува трговскиот спор меѓу Белград и...

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, им понудил на Белград и на Приштина да го посредува трговскиот спор помеѓу овие две држави со цел одблокирање...

Хан: Косово и Србија да работат на надминување на проблемите

Комесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан, по денешните средба со косовскиот државен врв во Приштина, изјави дека Унијата е изненадена и разочарана...

Харадинај: Таксите од 100 отсто за Србија и БиХ остануваат

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната средба во Приштина со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изјави дека таксата од 100 отсто за увоз на...

Хан во Приштина во обид да издејствува укинување на таксите за...

Комесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан допатува во Приштина, каде ќе се сретне со највисоките косовски претставници на разговори за таксата од...

Хан бара објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор...