10 C
Skopje
21.11.2018 - 15:37

Ознака: Хан

Хан бара објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор...

Хан: Кредибилитетот на Европа е во прашање

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, прв пат по бегството на поранешниот македонски премиер Никола Грувески, се огласи на Твитер, порачувајќи дека владеењето на правото...

Хан: 2025 година е реалистичен датум за ЕУ доколку се исполнат...

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан, во интервју за Ди Велт, вели дека 2025 година е реалистичен датум за прием на нови членки од...

Могерини и Хан: Граѓаните рекоа „да“, Собранието на потег

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во заедничка декларација, порачаа дека огромното мнозинство од граѓаните...

Хан: Гласовите “за“ на референдумот му дадоа поддршка на Договорот од...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан прв се огласи во Брисел за исходот од референдум, оценувајќи дека гласовите “за“ на референдумот се значајни и со...

Хан: Очекуваме скринингот да заврши до следното лето

Еврокомесарот за проширување на вториот ден од подготвителниот скрининг со Македонија порача дека почетокот на овој процес е знак за силната заложба на Европската...

Хан до Пацоли: Важен напредок во дијалогот со српската влада

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан во разговорот со косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли побара напредок во дијалогот помеѓу Белград и Приштина. -...

Хан: Каква одлука и да се донесе ЕУ ќе биде на...

На 30 септември имате единствена можност да ја определите својата иднина. Тоа е можност што се нуди еднаш во животот. Одлуката ќе има влијание врз...

Хан: Квалитетното информирање им помага на граѓаните да направат информиран избор...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје на две недели од референдумот за земјата порача дека од клучна улога е квалитетното известување на...

Хан не отфрла размена на територии меѓу Србија и Косово

Комесарот на Европската унија за проширување и соседство Јоханес Хан во интервју за Радио Слободна Европа оцени дека кое и да е решение за...