8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 23:08

Ознака: хамилтон

Хамилтон со 100-от триумф се врати на врвот

Хамилтон веќе го држеше рекордот со најмногу победи во Ф1, пред Михаел Шумахер со 91 триумф Британскиот автомобилист Луис Хамилтон (Мерцедес) ја забележа својата 100-та...

Хамилтон го собори едниот од двата големи рекорди на Формула 1

Сѐ на сѐ, статистиките имаат една јасна и очигледна порака, а тоа е дека Хамилтон и Шумахер се најдобрите возачи на нивните епохи и...

Хамилтон победи 17-ти пат, имајќи и пол-позиција и најбрз круг

Тој во генералниот пласман за сезонава сега води со 190 бода, 65 повеќе од Ботас Британецот Луис Хамилтон стигна до својата шеста победа сезонава во...

Ботас останува во Мерцедес, се очекува тоа и од Хамилтон

Мојот сон е еден ден да станам шампион во Формула 1, вели Ботас, финскиот возач во шампионскиот тим на Мерцедес, пред неделниот настап во...

Хамилтон: Најдраматичниот крај на една трка што го паметам

ФОРМУЛА 1 - ПО ПОБЕДАТА ВО ТРКАТА ВО СИЛВЕРСТОУН СО ДУПНАТА ГУМА ВО ПОСЛЕДНИОТ КРУГ На правиот дел тој беше 19 секунди зад мене во...

Хамилтон сака да продолжи на ова ниво барем уште три години

ФОРМУЛА 1 Британецот моментно има шест титули и 86 гранпри-победи, еден трофеј помалку од водечкиот Шумахер и минус од пет триумфи на трки од славниот...

Хамилтон: Јас сум првиот шампион во Ф1 од работничката класа

Британскиот пилот во Формула 1, Луис Хамилтон (35), проговори за своите корени и притоа објасни дека себеси се гледа како прв светски шампион во...

Хамилтон: Паузата ми даде поголема енергија и решителност

Добивам пораки од луѓе низ светот на кои им недостига тоа што не можат да гледаат Формула 1. Тоа покажува колку е значаен спортот...

Хамилтон секоја година ја менува техниката на возење

Секогаш можете да се подобрите. Не победувавме на секоја трка минатата година, има области на кои се сопнавме и има многу елементи во победите....

Признанија за Бајлс, Хамилтон, Меси, Новицки…

Гимнастичарката Симоне Бајлс ја освои својата трета награда за најдобра светска спортистка на годината, „лауреус“, а во машка конкуренција признанието го поделија шампионот во...