Ознака: хамбург

Како „Битлси“ го пронајдоа нивниот звук во Хамбург

Почетокот на шеесеттите години на минатиот век клубот „Индра“ бил едно од местата на кои редовно се одело за да се слуша музика во...

Полицијата употреби водени топови против демонстрантите во Хамбург

Полицијата во германскиот град Хамбург употреби бибер спреј против демонстрантите и распореди водени топови откако протестите во знак на поддршка на американските антирасистички собири...

Најлош резултат на демохристијаните на Меркел во Хамбург

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел го оствари својот најлош резултат на регионалните избори во градот-држава Хамбург. Првичните резултати покажуваат дека Демохристијанската унија (ЦДУ)...

Антисемитистички навреди во Хамбург предизвикаа реакција на германската полиција

Германската полиција денеска објави дека го уапсила Mароканeцот обвинет за заканување, навреда и плукање на двајца Евреи во Хамбург. Полицијата соопшти дека 45-годишниот маж навредувал...

Автомобил влета во трговски центар во Хамбург

„Мерцедес“ удри во трговски центар во Хамбург со и повреди двајца луѓе, пренесуваат локалните медиуми. Сите присутни во објектот се евакуирани, а полициските и...

Куќата на заменикот на Меркел нападната од вандали

Група маскирани лица запалија автомобилски гуми пред зградата во која се наоѓа станот на германскиот вице-канцелар и министер за финансии Олаш Шолц во Хамбург,...

Во Хамбург запленети над еден тон кокаин

Полицијата во Хамбург соопшти денеска дека запленила повеќе од еден тон кокаин и уапсила осум лица по повеќемесечна истрага. Во акцијата се уапсени тројца Германци,...

Хамбург стана прв германски град што воведе делумна забрана на дизел...

Делумна забрана за движење на дизел возила, како дел од многу дебатираниот потег на земјата за подобрување на квалитетот на воздухот, воведе денеска Хамбург...