14.8 C
Skopje
27.9.2021 - 11:56

Ознака: хамас

Израелски авиони бомбардираа цели на Хамас во Газа

Израелски воени авиони бомбардираа позиции на Хамас во Газа, како одговор на запаливи балони ослободени од палестинската енклава кои предизвикаа пожари во јужен Израел,...

Израел и Хамас се поблиску до конфликт отколку до мир

Израел и Хамас се поблиску до продолжување на вооружениот судир отколку постигнување примирје, објави вчера израелската веб -страница Ynet News. Веб -страницата наведе дека индиректните...

Воздушни напади против запаливи балони во новиот конфликт помеѓу Израел и...

Израел бомбардираше цели во Појасот Газа како одговор на балоните лансирани од палестинската енклава, соопшти израелската војска. Немаше информации за жртви или за причинета...

Хамас предупреди да не се заострува блокадата на Појасот Газа

Заострувањето на блокадата воведено во Појасот Газа ќе ги наведе Палестинците да се кренат на бунт против израелската окупација, предупреди вчера официјален претставник на...

Нагорно-Карабах и Газа дадоа увид во иднината на војувањето

Двата кратки конфликти, во Нагорно-Карабах минатата година и неодамнешниот во Газа, нудат приказ за иднината на војувањето, особено во поглед на користењето на воздушните...

Израел: Убивме 200 оперативци на Хамас и Исламски џихад

Израелската армија соопшти дека за време на 11-дневниот конфликт во Појасот Газа убила 25 високи команданти на милитантните групи Хамас и Исламски џихад и...

Израел и Хамас близу до договор за прекин на огнот во...

Во текот на вечерта започнаа да стигнуваат неофицијални вести дека утре ќе се случи примирје во Газа. Во тек е состанок на израелскиот безбедносен кабинет,...

Израел неутрализирал оператива на Хамас која стрелала ракети од Газа

Израелските воздухопловни сили (ИАФ) неутрализирале оперативна единица на Хамас, движењето што го контролира Појасот Газа, која од Газа стрелала ракети кон Израел, објави ИАФ...

Нетанјаху: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда на луѓе кои не...

ООН ги предупредија Израел и Хамас да ги намалат тензиите

Високата комесарка на ООН за човекови права Мишел Башле ги предупреди Израел и Хамас да ги намалат тензиите и да престанат со „погрешните активности...