Ознака: Халкидики

Невреме предизвика поплави на Халкидики

Невообичаените температури за овој период од годината и дождовите предизвикаа големи поплави во Грција. Силни дождови ги поплавија туристичките центри во Халкидики, Кавала, Тасос...

Силно невреме ја зафати Грција – најпогодени Халкидики и Тасос

Силно невреме со обилни дождови и грмотевици го погоди северниот дел од Грција, пренесоа грчките медиуми. Најтешко се погодени островот Тасос и Халкидики, јави „Катимерини“. На...

Навредливи налепници ги вознемирија Македонците во Грција

Налепници со навредлива содржина беа залепени на автомобилите на македонските туристи во Калитеа, Грција. „Вие не сте Македонци. Вие сте Словени = Вардарска. Македонија е...

Се санираат штетите од невремето на Халкидики

Грчките власти ги продолжуваат напорите за обновување на електричната енергија во областите на Халкидики, кои беа погодени од моќна бура во средата вечерта, во...

Халкидики заздравува по невремето, на туристичките места се враќа електричната енергија

Електромонтери и градежници и натаму работат на обновување на инфраструктурата и снабдување со електрична енергија на Халкидики каде е прогласена вонредна состојба по големото...

Супербурата што го погоди Халкидики е предупредување за идните ризици

Беа потребни само десет минути за уништување на инфраструктурата на Халкидики и за трагедијата во која седум луѓе го загубија животот, а десетици беа...

Седуммина туристи загинаа во силната бура на Халкидики

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца, загинаа, а најмногу до 100 лица се повредени во силното невреме што го погоди грчкиот полуостров Халикидики....

Одморот на Халкидики претворен во кошмар за неколку минути

Очевидци на синоќешното силно невреме во Северна Грција ги опишаа настаните по кои животот го загубија 55-годишна Романка и нејзниот 8-годишен син, кои вечерале...

Каков редок феномен јa предизвика катастрофата на Халкидики?

Реткиот метеоролошки фенемен што го предизвика силното невреме на Халкидики веројатно се случува два пати во три години, вели универзитетскиот професор по метеорологија и...

Сведоштва за трагедијата на Халкидики: Не можевме да ги спасиме сите

Пустош од библиски размери остави смртоносното невреме што синоќа го погоди грчкиот попуостров Халкидики, пишува „Та неа“, пренесувајќи ги шокантните сведоштва за големата трагедија....