12.2 C
Skopje
13.11.2019 - 7:01

Ознака: халифа хафтар

Во првите одбранбени линии на Триполи стојат тинејџери

Офанзивата на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар на главниот град Тирполи создаде генерација на неискусни и во голема мера заборавени млади луѓе застанаа во...

Хафтар ја радикализира офанзивата во Либија?

Најмалку 40 лица загинаа при воздушен напад на мигрантски центар во предградието на Триполи, соопшти либиското Министерство за здравство. Портпаролот на Министерството за здравство рече...

Хафтар најде нов непријател

Меѓународно непризнаените сили на командантот Калифа Хафтар во Либија соопштија дека уништиле турски дрон на аеродромот во Триполи, а уапсиле и турски државјани на...

Големата загуба на Хафтар доведе до излез од воениот ќор-сокак

Во интензивните воени судири во Либија, силите на одметнатиот генерал Калифа Хафтар ја загубија контролата врз Гарјан, стратешки многу важен град во битката со...

Одметнатиот либиски генерал не сака да слушне за молбите на Макрон

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар ја исклучува можноста за примирје, истакнувајќи дека сака да ги отстрани групите во Триполи што ја „инфицираа“ владата поддржана...

Избегнувајќи куршуми во безредието на либискиот фронт

Репортажа од Триполи на британската телевизија Скај њуз Фронтот во Либија претставува хаос. Спонтано организирана група на борци се придружи на различните милиции во одбраната...

Непромислениот поход би можел скапо да го чини Хафтар

Генералот Халифа Хафтар долго време се закануваше дека ќе го освои Триполи. Досега неговите постапки беа нејасни. Никој не е сигурен зошто тој токму...

Како итриот генерал ги изигра светските сили?

Западните дипломати седеле три часа со либискиот генерал Халифа Хафтар (75) во неговото упориште, минатиот месец, во обид да се обидат да го разубедат...

Хафтар анте портас

Либија е на работ на граѓанска војна која претставува закана за подривање на долгогодишните дипломатски напори за помирување на спротиставените страни во државата. Ситуацијата...

„Вулканот на гневот“ се спротистави на офанзивата на Хафтар

Меѓународно признатата либиска влада на премиерот Фајез ал Сараџ ја спроведува воената операција „Вулкан на гневот“, во обид да ја запре офанзивата на Либиската...