2.8 C
Skopje
15.1.2022 - 21:08

Ознака: хакерски напад

Бујар Османи: Мојот твитер-профил беше предмет на хакерски напад

Бујар Османи, министерот за надворешни работи, соопшти дека неговиот профил на „Твитер“ е хакиран и е надвор од негова контрола. „Мојот официјален и верификуван твитер-профил,...

Бензинските пумпи во Иран не работат поради „хакерски напад“

Бензинските пумпи во Иран не работат поради „хакерски напад“, соопшти денеска највисокото безбедносно тело во земјата, јави ДПА. „Врховниот совет за национална безбедност потврди...

Украдени лични податоци на повеќе од 40 милиони корисници

СЛУЧАЈ ЗА АНАЛИТЕ НА КРИМИНАЛИСТИКАТА: СОФИСТИЦИРАН ХАКЕРСКИ НАПАД НА „Т-МОБИЛЕ“ - САД Случајот со корисничките податоци во „Т-мобиле“ - САД нема влијание врз личните податоци...

Хакери нападнаа стотици фирми во светот

Хакери кои оневозможиле стотици компании ширум светот, бараат 70 милиони долари за ослободување на блокираните податоци. Ова на нивниот блог го објави сајбер банда позната...

Нов хакерски напад врз парламентот во Норвешка

Норвешкиот парламент соопшти дека повторно бил цел на хакери, шест месеци по претходниот хакерски напад врз институцијата, изјави административниот шеф на парламентот, Мараиан Андреасен. -...

Хакирана лабораторија за истражување на ковид-19 во Оксфорд

Сајбер-група ја хакирала биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, која го истражува ковид-19, објави британски „Телеграф“. Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за...

Севернoкорејските хакери посегнале и по рецептот за вакцините на „Фајзер“

Јужнокорејската национална разузнавачка служба тврди дека Северна Кореја се обидува да дојде до „рецептот“ за вакцината против ковид-19 преку хакерски напади врз „Фајзер“, објави...

Хакирана централната банка на Нов Зеланд

Централната банка на Нов Зеланд беше цел на хакери, кои, како што беше објавено, веројатно успеале да добијат приватни податоци на корисниците, но и...

Хакерскиот напад ги загрози најдлабоките американски тајни

Дел од најдлабоките институционални тајни на САД можеби биле разоткриени во големата хакерска акција за која западните медиуми ги обвинуваат елитните руски владини оперативци,...

Русите го надмудрија и „Ајнштајн“

Руската надворешна разузнавачка служба се смета дека стои зад низата на големи упади во американските федерални агенции и приватни компании. Федералната програма за сајбербезбедност...