Ознака: хакери

Хакерски напад на Фејсбук страницата на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје соопшти дека е изведен хакерски напад на нивната фејсбук страница и оти таа моментно е контролирана од...

„Шпигел“: Руски хакери напаѓаат германски сајтови

Руски хакери ги напаѓаат сајтовите на германските власти, институции и аеродроми, тврди германското списание „Шпигел“, повикувајќи се на интерниот извештај на надлежните органи. Од кибер...

Хакери ја урнаа официјалната веб-страница на Кремљ

Хакери ја урнаа денеска официјалната веб-страница на Кремљ, Кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, откако претходно пристигнаа извештаи за DDoS (Дистрибуирано одбивање услуга) напади...

„Моќната грчка армија“ тврди дека ги нападнала македонските банки

ТТК вели дека спречила напад Наводната грчка хакерска група од твитер-профилот „Моќна грчка армија“ на Твитер изнесе тврдења дека извршила хакерски напади врз неколку македонски...

Во Кина одржан натпревар за хакери

Во кинескиот град Ченгџу е одржан „Тиан фу куп“, натпревар во хакирање легални оперативни системи. Правилата се позајмени од најпознатиот и традиционален натпревар во...

Растот на вредностите создаде „Див запад“ на пазарот на криптовалути

Растот на вредноста на биткоинот која утринава изнесува 50.068 долари (зголемување од 1,78 отсто) го поттикна гледиштето дека криптовалутите претставуваат возбудлив, профитабилен и модерен...

„Амазон“ ја затвори инфраструктурата поврзана со израелската фирма „НСО“

Клауд-сервисот на „Амазон“, „Амазон веб сервисес“, ги затвори инфраструктурата и сметките поврзани со израелскиот продавач за надзорна опрема „НСО груп“, објави американската медиумска група...

Хакери ја нападнаа најголемата компанија за преработка на месо во светот

Најголемата светска компанија за преработка на месо, ЈБС, беше цел на софистициран кибернапад, поради што нејзините погони во Австралија, Канада и САД беа привремено...

Саботажата на „Натанц“ укажува на ранливоста од сајбер-напади

Наводниот напад од страна на Израел врз иранската нуклеарна централа „Натанц“ е најновиот показател во ранливоста на системите за индустриска контрола (ИЦС), кои претставуваат...

Севернокорејски хакери украле 300 милиони долари за нуклеарната програма

Според доверлив извештај на Обединетите нации, хакерската армија на Северна Кореја минатата година успеала да украде над 300 милиони долари кои биле наменети за...