25.4 C
Skopje
13.5.2021 - 16:14

Ознака: хаити

Масовно бегство на затвореници на Хаити

Повеќе од 400 осуденици избегаа од затворот на Хаити, недалеку од главниот град Порт-о-Пренс. Во извештајот на локалните власти се наведува дека 25 лица загинале...

Во пожар во сиропиталиште на Хаити загинаа 13 деца

Тринаесет деца загинаа во пожар во сиропиталиште близу главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, соопштија вработени за грижа на децата. Една од вработените рекла дека видела...

Сенатор во Хаити пукаше на протест пред парламентот и рани две...

Сенатор од Хаити отворил оган на протест пред зградата на парламентот во главниот град Порт-о-Пренс и ранил две лица, меѓу кои и фоторепортер на...

Насилни протести против корупцијата на Хаити

Две лица загинаа, а петмина се повредени за време на вчерашните протести против корупцијата на Хаити, соопшти полицијата. Неколку илјади демонстранти блокираа поголем дел од...

Најмалку 28 загинати откако брод со мигранти потона кај Бахамите

Најмалку 28 лица загинаа откако брод со мигранти од Хаити потона крај брегот на Бахамите, објави „Мајами Хералд“ повикувајќи се на информации од армијата...

Најмалку 13 загинати во земјотресот на Хаити

Најмалку 13 луѓе загинаа во земјотресот во карипската држава Хаити, соопшти портпарол на Владата. Епицентарот на потресот со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала...

Најмалку седум лица беа убиени при протестите во Хаити

Најмалку седум лица беа убиени при протестите против покачувањето на цените на горивото, што беа одржани во Порт о Пренс во Хаити.  Демонстрантите опожаруваа автомобили,...