8 C
Skopje
22.2.2019 - 16:05

Ознака: Хаг

Дел од станбена зграда се урна во експлозија во Хаг

Дел од една станбена зграда се урна попладнево во холандскиот град Хаг, при експлозија нејверојатно предизвикана од истекување на гас, соопшти локалната полиција. Холандската телевизија...

Хашим Тачи не бега од Судот во Хаг

Претседателот на Косово Хашим Тачи истакна дека ќе одговори позитивно доколку добие покана од Судот во Хаг што ги истражува злостосторствата врз Србите за...

„Жртвите од втор ред“ на Косово добиваат надеж за правда

Блиските на жртвите во воените злосторства починети од Албанците на Косово, веројатно ја загубија надежта дека ќе дочекаат правда, но на повидок има утеха,...

Поранешен командант на ОВК отпатува во Хаг

Рустем Мустафа, еден од командантите на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК), кој денеска отпатува за Хаг, каде што е седиштето на Специјалниот суд...

Во судот во Хаг ќе се појави припадничка на ОВК

Раимонда Реци е првата жена припадничка на ОВК што ќе се појави во седиштето на Специјалниот суд и Специјалното обвинителство во Хаг. Повикот од Хаг...

Раимонда Реци, прва жена од ОВК повикана во Хаг

Меѓу поканетите кои треба да се појават пред Специјалниот суд за злосторствата на поранешната ОВК, е и Раимонда Реци, која беше член на оваа...

Зошто Грција и Македонија склучија привремена спогодба, зошто донесоа меморандуми, зошто...

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (8) Гордана Сиљановска-Давкова Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од...

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуда денеска изјави дека почнува прелиминарна истрага за протерувањето на стотици илјади припадници на муслиманското...

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска...

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го повикало на разговор амбасадорот на Швајцарија во Москва, Иво Росие, во врска со швајцарските обвинувања...

САД му се заканија со санкции на судот за воени злосторства...

Вашингтон се закани дека ќе им забрани влез во САД на судиите и на обвинителите на Меѓународниот кривичен суд (МКС), ќе им ги замрзне...