9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 15:08

Ознака: Хаг

Хашим Тачи останува во притвор

Советот на Апелацискиот суд во рамки на Специјалниот суд за УЧК ја одби жалбата на поранешниот командант на терористичката група Хашим Тачи на одлуката...

Сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов

Поранешниот косовски полицаец Фадил Суљевичи, кој бил и командант на нелегален затвор на ОВК, е пронајден мртов, пренесуваат српските медиуми. Како наведува „Газета експрес“, тој...

Напад со нож во Хaг, ранети најмалку две лица

Најмалку две лица се ранети во Хаг во напад со нож во супермаркет каде претходно избил пожар, соопшти полицијата. Како што пренесуваат локалните медиуми, полицијата...

Пукање во Амбасадата на Саудиска Арабија во Хаг

Утринава бил пријавен инцидент со пукање во зградата на саудиската амбасада во Хаг, но никој не е повреден, соопшти холандската полиција истакнувајќи дека почнала...

Хашим Тачи ќе се појави пред судот во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, денеска во 15 часот првпат ќе се појави пред судот во Хаг. Еден од основачите и челните луѓе...

Хаг ja соблекува политичката наметка на воено-злосторничката ОВК, најава и за...

Најновите настани ќе доведат до сериозни политички потреси на Косово, а со заминувањето на Тачи и на Весели во Хаг ќе замине и една...

Тирана и Атина спорот за морската граница му го предаваат на...

Албанија и Грција соопштија дека се договориле решавањето на својот спор за границата во Јонско Море да му го препуштат на Меѓународниот суд на...

Лидерите на ОВК, сепак, ќе се судрат со тешки обвиненија во...

Во Албанија во јавноста се појавија документи за извршени воени злосторства од страна на поранешни припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК). Документот, кој...

Агим Чеку доби покана како осомничен да се појави пред судот...

Поранешниот командант на Генералштабот на ОВК и поранешен премиер и министер за одбрана на Косово Агим Чеку е поканет во Хаг. Тој ја примил поканата...

Ахмети ќе дава исказ пред Специјалното обвинителство за Косово

Али Ахмети денеска и утре треба да биде сослушан од истражителите на Специјалното обвинителство за Косово, пренесувааат повеќе медиуми. Од кабинетот на претседателот на ДУИ...