Ознака: хаваи

На Хаваи треба да знаат дека бомбите не можат да го...

Со зголемување на бројот на нови случаи на коронавирусот, американската сојузна држава Хаваи се подготвува да биде домаќин на „Римпак“, најголемите меѓународни поморски воени...

Пронајдени шест тела во хеликоптер кој се урна на Хаваи

Шест тела се пронајдени во остатоците од хеликоптерот што се урна на хавајскиот остров Кауаи. По седмиот патник сè уште се трага, но според...

Вонредна состојба на Хаваите поради пожарот

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге прогласи вонредна состојба на островот Мауи, каде изби голем пожар поради што се евакуирани повеќе илјади луѓе, јави „Ројтерс“. Пожарот,...

Нема преживеани при уривањето на авион на Хаваи

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи, САД. Како што јавуваат медиумите, мал двомоторен авион од типот „Кинг Ер“...

Снежно невреме на Хаваите

Хавајските Острови ги погоди невреме, проследено со врнежи од снег, што доведе до прекин на електричната енергија до голем број домаќинства и поплави, додека...

Само стогодишниците ќе можат да пушат цигари на Хаваи?

Пратеникот на американскиот Конгрес,  Ричард Кареаган, ќе достави навистина необичен предлог-закон за регулација и за намалување на продажбата на цигарите во сојузната држава Хаваи....

Тропската бура Оливија ги погоди Хаваите

Тропската бура Оливија денеска ги погоди Хаваите и донесе обилни врнежи дожд и силни ветрови поради што се евакуирани неколку куќи на островот Мауи. Оливија...

Ураганот Лејн се приближува кон Хаваи

Ураганот „Лејн“ зајакна до петта категорија и продолжи да се движи кон Хаваи, чии жители забрзано се подготвуваат за можни лоши временски услови, обилни...

Силен ураган на пат кон Хаваи

Ураганот Лејн достигна категорија 5 додека се движи кон Хаваи, каде што би можел да предизвика поројни дождови, поплави и лизгање на земјиштето, предупредуваат...

Тревога на Хаваи поради „Лејн“, ураган од четврта категорија

Тревога беше издадена денеска за дел од хавајскиот архипелаг поради приближувањето на силниот ураган „Лејн“, кој веќе е четврта категорија на петстепената скала за...