Ознака: Ф1

Мик Шумахер ќе тестира со Ферари во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на Ферари следната недела, објавија...

Ботас не знае што се случи, но победи и го зеде...

Финецот Валтери Ботас, возачот на Мерцедес, доминираше и победи на трката за големата награда на Австралија во Формула 1 (Ф1), на отворањето на новата...

„Алфа Ромео“ повторно во Ф1

По 33-годишна пауза од авто-мото спортот, „Алфа Ромео“ се враќа во Формула 1, ребрендирајќи го името на Заубер, кому лани му беше главен спонзор. „Алфа...

Ферари го претставува новиот болид на 15 февруари

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабен, објави дека новиот болид на тимот за следната сезона во Формула 1 ќе биде претставен на 15 февруари. Италијанците ќе...

Ботас разочаран од сезоната во Ф1

Вториот пилот на Мерцедес, Валтери Ботас призна дека минатата сезона била најслабата во неговата кариера во Формула 1. Според Финецот, претставувањето му било уште полошо...

Хорнер: Ред Бул ќе се бореше за титулата во Ф1 ако...

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, е убеден дека неговиот тим можел да се бори за светската титула во Формула 1 во 2018 година,...

Комплетирана листата на возачи во Ф1 за следната сезона

Со денешното ангажирање на Ленс Строл како вториот пилот во Форс Индија, комплетирана е листата на возачите во тимовите на Формула 1 за следната...

Виетнам влезе во календарот на Формула 1

Шефовите на Формула 1 го потврдија вклучувањето на Виетнам во календарот за сезоната 2020 година. Трката во Ханој ќе биде претежно улична, а патеката ќе...

Рикиардо: Ќе го дадам максимумот на последните две трки

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикиардо даде објаснување за неговите зборови по „Големата награда на Мексико“ каде што осми пат во сезоната не ја...

Трка од шампионатот во Ф1 ќе се вози и во Виетнам?

Виетнамските власти информираа дека во 2020 година во таа азиска држава ќе се одржи трка од Светскиот шампионат во Формула 1. Доколку е точна информацијата,...