16.3 C
Skopje
7.4.2020 - 16:21

Ознака: Ф1

Леклерк најбрз на е-трката во Мелбурн

Во момент кога речиси сите спортски настани во светот се суспендирани или одложени поради пандемијата на коронавирусот, пилотите на Формула 1, сепак, решија да...

Скратени викенди и трки и во јануари се можни решенија...

Првите осум трки годинава се откажани или се одложени поради пандемијата на коронавирусот Скратување на тркачкиот викенд на два дена и сезона во Формула 1...

Летната пауза стана пролетна, Ф1 можеби ќе почне во јуни

Трката во Монако во Формула 1 нема да се вози годинава поради коронавирусот. Организаторите од Монако соопштија дека е „невозможно“ да ја презакажат таа...

Ф1 влегува во нова ера за повеќе драма и непредвидливост

Една од главните промени е ограничувањето на буџетот на 175 милиони долари, а ова е направено за, како што вели Рос Браун, да победи...

Ботас победи, Мерцедес постави рекорд

Валтери Ботас од Мерцедес победи на трката во Јапонија во Формула 1, неговиот тимски колега Луис Хамилтон беше трет, зад Себастијан Фетел од Ферари,...

Хамилтон славеше во Сочи, користејќи ги проблемите на Ферари

Луис Хамилтон славеше во Сочи, по откажувањето на Себастијан Фетел од Ферари по контроверзите со тимските наредби, на трката за Големата награда на Русија...

Ф1 во јубилејната година ќе има рекорден број трки

Тимовите од Формула 1 (Ф1) се согласија следната сезона, во 2020 година, во календарот да има рекордни 22 трки, една повеќе од досегашните 21,...

Велосипедската индустрија се развива со исто темпо како и таа за...

Произведени се тркачки велосипеди за рамни, ридски и етапи на хронометар, сѐ повеќе се употребуваат диск-сопирачки, а полека се пробиваат и тркалата без внатрешна...

Мелбурн домаќин на Ф1 до 2025 година

Гранпри-трката во Формула 1, за големата награда (ГН) на Австралија во Мелбурн, ќе продолжи да се вози најмалку до 2025 година. Трката се вози...