14.7 C
Skopje
13.11.2019 - 19:30

Ознака: функција

Функционерските канцеларии со нејасна функција

Државата троши огромни средства плаќајќи канцеларии во кои поранешните претседатели и актуелните собраниски пратеници, меѓу другото, треба да остваруваат и средби со граѓаните. Прашањето...

Николовски официјално ја предаде функцијата на новиот министер Димковски

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска официјално ја предаде функцијата на новиот министер Трајан Димковски. На прес-конференцијата Николовски посочи дека...

Политичка „хирургија“ од која се очекува напредок

Реконструкцијата се случува по најавите на премиерот уште во периодот меѓу двата круга на претседателските избори дека е потребна „метла“ за некои луѓе што...

Се става во функција целокупното земјоделско земјиште

Измените на Законот за земјоделско земјиште се сериозна реформа на секторот и начин за отстранување на сите проблеми во доделувањето на државно земјоделско земјиште...

Осомничените ја ставиле партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на вчерашната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство, соопштија дека ќе се бара проширување...

Испразнетите домови да останат во функција на децата без родители

Едната опција е по сместувањето на децата без родителска грижа во згрижувачки семејства или во мали групни домови, испразнетите домови да бидат искористени за...

Меј се бори и за функцијата и за договорот за брегзит

На противниците на британската премиерка Тереза Меј од нејзината Конзервативна партија им недостигаат уште шест гласа за да се почне процес за гласање за...

Политичката географија во функција на геостратегијата

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите...