28.2 C
Skopje
20.6.2019 - 13:46

Ознака: функционери

Русковска: И други функционери се под истрага за злоупотреба на ИПА...

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска во однос на најновата афера за злоупотреба на ИПА фондовите за што беше уапсен...

ЦИВИЛ бара укинување на привилегиите на функционерите

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да му стават крај на расипништвото и повластиците во кои уживаат функционерите. Почнувајќи...

ДКСК ќе ги испитува вработувањата на лицата блиски до функционери

Државната комисија за спречување на корупција по сопствена иницијатива ќе ги истражува последните вработувања на лица блиски до функционери.   – Ќе побараме да ни ја...

Осумдесет функционери осомничени за корупција

Во Албанија последните две недели се евидентирани 55 кривични дела за корупција и злоупотреба на службената положба од страна на носители на јавни функции....

Албанија кривично гони 80 функционери поради корупција

Во последните две недели во Албанија се евидентирани 55 кривични дела за корупцијата и злоупотреба на службената положба од страна на носители на јавни...

Свеста за одговорност никако да се реформира

По бегството на поранешниот премиер и актуелен пратеник Никола Груевски, кој требаше да оди на издржување двегодишна затворска казна, легитимно е да се постави...

Зошто станови во Скопје, платете им апартмани на Марс

Едната дупка, онаа што голташе илјадници евра само за превоз, не ја затворија, а отворија нова, која, по сѐ изгледа, ќе голта многу повеќе...

Британските служби шпионирале функционери на ЕУ?

Претставници на Европската Унија, кои се дел од преговорите за брегзит, се сомневаат дека биле прислушувани од британските тајни служби, пишува „Дејли телеграф“. Сомнежот, според...

Од поранешните функционери обезбедување користи само уште Груевски

МВР го укина и последното лично обезбедување за функционери од поранешната влада. Од МВР за МИА потврдија дека по направените безбедносни процени не постои...