4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 12:09

Ознака: функционери

Германски функционери под истрага за убиство поради бавната реакција за време...

Двајца службеници од Рајнска област-Пфалц се под истрага за убиство од небрежност поради бавната евакуација за време на поплавата во која загинаа 141 лице...

Пендаровски: Имаме култура на неказнивост на високи функционери и за тоа...

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на третиот Национален форум на граѓански организации, во организација на Цивика мобилитас, програма на Швајцарската амбасада за поддршка на...

Систем на отчетност за државните функционери

Постои ли методологија за мерливост на ефектот во работата на министрите? Има ли начин да се протолкува кој од државниците во практика бил успешен...

Стартува иницијативата за намалување на дискреционите овластувања на функционерите

На предлог на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси и институциите во системот за борба...

Функционерите потпишаа кодекс дека ќе се однесуваат етички

На седница на Владата денеска беше потпишан Кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот на Владата задолжен за...

Државни функционери зачестија со пораки што се надвор од правниот систем,...

Дали барањата од страна на одредени владини функционери насочени кон медиумите односно новинарите, за задолжително познавање на албанскиот јазик при вршење на своите професионални...

Ефикасна вакцина против злоупотреби на државни функционери?

Иако од сите страни на политичкиот амбиент доаѓаат ветувања за решителност во борбата против општествените девијации, особено за оние што се генерирани од поединци...

Вело-културата станува дел од македонската политичка култура

Велосипедот како симбол на прогресот на функционерскиот начин на размислување Забележлива е промената на навиката кај граѓаните сѐ почесто до своето работно место да одат...

Бојан Јовановски: Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-на функционери и бизнисмени поради злоупотреба на службената положба, лажен исказ...

Јовановски поднесе пријави против актуелни и поранешни функционери

Бојан Јовановски денеска од Истражниот затвор „Скопје“ во Шутка беше спроведен во скопското јавно обвинителство за да поднесе десетина кривични пријави против актуелни функционери...