26.5 C
Skopje
14.10.2019 - 16:49

Ознака: фукушима

Радиоактивната вода од Фукушима ќе се испушта во океанот

Јапонскaтa компанија „Токио електрик“ (Тепко) ќе мора да испушти радиоактивна вода од оштетената нуклеарна централа Фукушима во Пацификот бидејќи нема доволно простор за складирање,...

Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,2 степени беше почувствуван денеска на североисточниот брег во Јапонија, но не е издадено предупредување за цунами, соопшти јапонската метеоролошка...

Отворена плажата во Фукушима, осум години по нуклеарната катастрофа

Отворена е плажата Китаиѕуми во близина на нуклеарната централа Фукушима 1, за првпат по нуклеарната катастрофа која се случи во 2011 година. Плажата која била...

Населението се враќа во своите домови близу нуклеарката „Фукушима“

Јапонските власти им дозволија враќање во нивните домови на жителите на дел од градот Окума, што се наоѓа во близина на нуклеарната централа „Фукушима“,...

Седум најрадиоактивни локации на планетата

Радијацијата може да биде многу опасна. Таа може да предизвика голем број на здравствени проблеми, а во доволно големи дози може да биде смртоносна. Постојат...