Ознака: фудбал

Лампард како дебитант израмни 30-годишен рекорд

Челси ја забележа седмата гостинска победа во низа, а по мечевите во кои нивните тимови победија за одлуки на ВАР реагираа менаџерите Лампард и...

Најмногу се игра фудбал во Шведска

Ефективното време на игра на фудбалски натпревар во голема мера варира во зависност од лигата и од клубот. Според ексклузивните податоци на „Инстат“ за...

Ангажирањето тинејџери е нов тренд во фудбалот

Еволуцијата во спортската наука природно влијаеше врз еволуцијата на тактиките и создаде побрз спорт. Ова уште повеќе ѝ дава предност на младоста и сѐ...

Тимскиот дух ја искачи Гранада на врвот

Најевтиниот тим во шпанското првенство Гранада е европскиот хит есенва, откако по 10 кола е на првото место на табелата во шпанското првенство, пред...

Влатко Андоновски – совршен избор за селектор на САД

Не можам да замислам посовршена комбинација од овој тренер, за овој тим, во овој момент, рече претседателот на Американската фудбалска федерација, Карлос Кордеиро, на...

Ново истражување за врската помеѓу фудбалот и деменцијата

Истражувањето на експертите од Универзитетот во Глазгов покажало дека удирањето топка со глава може да биде поврзано со повреди на мозокот, по што се...

Андоновски на клупата на светските шампионки, фудбалерките на САД

Во Њујорк, Македонецот Влатко Андоновски денеска треба официјално да биде назначен за нов селектор на женската фудбалска репрезентација на САД, актуелниот и четирикратен светски...

На повидок правило за привремени измени во фудбалот?

ФИФ-про ја поздрави одлуката на ИФАБ да формира експертска група за измени на правилата, кои подобро би ги заштитиле здравјето и безбедноста на фудбалерите Интернационалната...

Светските шампионки во фудбал ќе ги предводи Македонецот Андоновски

Македонецот Влатко Андоновски (42), тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ ќе биде новиот селектор на светските шампиони во фудбал, женската репрезентација на САД. На...

Инфантино: Ова е прво вистинско клупско СП

Кина ќе биде домаќин на првото издание на проширеното клупско Светско првенство (СП) во јуни и во јули 2021 година. На состанокот на Советот...