11.8 C
Skopje
19.2.2020 - 16:01

Ознака: фудбал

Како ќе влијае брегзит на англискиот фудбал?

Главна грижа на Премиер-лигата е како ќе се справи со проблемите во врска со слободното движење на луѓето, што е клучен аспект на модерниот...

Канаѓанката Синклер е рекордерка со 185 репрезентативни гола

На мечот Канада - Сент Китс и Невис (11-0), во квалификациите за настап на олимпискиот фудбалски турнир во Токио, таа даде два гола и...

За нецел час Холанд влезе во историјата на Бундес-лигата

Норвешкиот тинејџер на мечот против Келн (5-1) влезе во игра во 65. минута и потоа погоди двапати, слично како и на дебито против Аугсбург...

Рекордите на скромниот Агуеро зборуваат сами за себе

Аргентинецот стана најефикасниот странски играч во англиската Премиер-лига, со 180 гола, и фудбалер со најмногу хет-трика во Англија, но англиските фудбалски коментатори, сумирајќи ги...

Барселона води во „фудбалската парична лига“ на „Делојт“

Барселона е јасен пример за клуб што се приспособува на променливите услови на пазарот, намалувајќи ја зависноста од приходите од ТВ-правата и фокусирајќи се...

Барселона се враќа на филозофијата на Кројф?

Сетиен, кој верува дека некои принципи од шахот може да се применат и во фудбалот, ќе има за задача да ја „реставрира“ познатата офанзивна...

Фудбалот сѐ помалку е битка меѓу поединци, а сѐ повеќе натпревар...

Ова што го карактеризира врвниот фудбал во моментов е тоа дека целиот тим се движи толку брзо и автоматски што некои ситуации треба да...

Само што почна годината, Роналдо продолжи со рекордите

Тој стана првиот играч по Чилеанецот Санчез, кој постигнал хет-трик во Италија, Шпанија и во Англија, во 21 век и сега има вкупно 36...

Ливерпул петти пат лидер на Божиќ, ќе биде ли конечно прв...

Ливерпул е единствениот тим што на крајот на сезоната не ја освоил титулата откако на половината од сезоната бил на првата позиција. Последен пат...

Годината со еден збор – ВАР

Многумина се на ставот дека главниот ефект на ВАР е уништување на драматичноста на натпреварите што е интегрален дел од популарноста на фудбалот, коментира...