6 C
Skopje
17.11.2018 - 1:56

Ознака: фудбал

Јувентус го има најдобриот сезонски почеток

Неприкосновениот тим последниве години во фудбалското првенство на Италија, екипата на Јувентус, во 11-та првенствена рунда го совлада Калјари дома, со 3-1. Тоа беше...

Европската суперлига се наближува со голема брзина?

Според пишувањето на германскиот неделник „Дер Шпигел“, суперлигата од 2021 година би се состоела од 11 клуба-основачи, кои нема да испаѓаат 20 години, плус...

Водечките европски клубови планираат да формираат Супер лига

Германското издание „Шпигел“ објави нови скандалозни откритија од светот на фудбалот, кои, ако се вистинити, се на пат да предизвикуваат сериозен потрес. Се работи...

„Ел класико“ е првиот спортски настан вреден осум милијарди долари!

Според „Форбс“, вредноста на Реал изнесува 4,08 милијарди, а на Барселона 4,06 милијарди долари Барселона - Реал, „Ел класико“, дуел меѓу двата најдобри, најпопуларни, најбогати...

Фудбалот го слави 155-от роденден

На денешен ден во 1863 година е формирана првата фудбалска асоцијација на светот, таа на Англија, кога се донесени и првите унифицирани правила на...

Сити растура, но „не е подготвен за триумф во ЛШ“

Манчестер сити одигра уште еден фантастичен меч или „ова беше нашето најдобро издание, особено во првиот дел, откако јас го предводам тимот“, како што...

Нејмар најдобро дрибла, асистира и е МВП според ЦИЕС

Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) разви посебна метода за да ги процени настапите на фудбалерите во Европа, со помош на...

Од тимовите од најсилната „петка“ само ПСЖ гази

Францускиот фудбалски првак ПСЖ е единствениот тим од најсилните пет првенства во Европа (Франција, Англија, Италија, Шпанија и Германија) што сезонава уште нема загубено...

По 11 години „ел класико“ без Меси и без Роналдо

Вечните шпански ривали, Барселона и Реал Мадрид, треба да играат меѓу себе в недела, но првпат од 2007 година нема да настапат Меси (во...

Усеин Болт станува професионален фудбалер

Агентот на Усеин Болт Рики Симс потврди дека Централ Коуст Маринерс на неговиот клиент му понудиле професионален договор. Еден од најголемите атлетичари на сите времиња...