12 C
Skopje
24.9.2018 - 8:13

Ознака: фудбал

Кој ќе ја добие „битката на нападите“?

Британските медиуми го најавуваат мечот Ливерпул - Манчестер сити како „битка на нападите“ бидејќи двете екипи се најефикасни во Премиер-лигата (Сити 88, Ливерпул 75) Ливерпул...

Јувентус по реприза на 2015-та, кога стана последен што го елиминирал...

Двата фудбалски гиганта, кои досега одиграле 19 меча, речиси со израмнет ефект, осум пати победил Јуве, а девет пати Реал, со иста гол-разлика 22-22,...

Џонсон: Англија нема да го бојкотира СП во фудбал во Русија

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека Англија се откажала од идејата да го бојкотира претстојното Светско првенство во Русија. Според него,...

Поднесени две кандидатури за домаќинство за СП 2026

Во ФИФА пристигнале две целосни кандидатури за организација на фудбалскиот Мундијал во 2026 година, соопшти Светската куќа на фудбалот. Заедничка организација пријавија САД, Канада и...

Карлос не се сомнева во успехот на Бразил на СП

Легендарниот бразилски фудбалер Роберто Карлос, смета дека неговата земја е фаворит за освојување на Светското првенство во Русија. Дел од експертската јавност се на мислење...

Младинците ги загубија шансите за пласман на ЕП

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3-4 (2-2) во вториот меч од елитните квалификации на УЕФА. По...

Пријателски дербија на гигантите

Денеска ќе играат Германија - Шпанија, Аргентина - Италија, Англија - Холандија, а во вторник и Германија - Бразил, Аргентина - Шпанија, Англија -...

Триумф над Русија ќе го поправи впечатокот

По денешниот меч со Русија во Скопје, младата репрезентација на Македонија во вторник ѝ гостува на Австрија, во квалификациите за ЕП 2019 Фудбалската селекција на...

По 16 години шанса за „неутрален“ реванш против Финска

Македонија и Финска првпат се сретнаа во Бахреин во 2002 година, кога победи Финска со 3-0, а попладнево треба да одиграат нов пријателски меч...

Најголем скок на вредноста кај фудбалери од Премиер-лигата?

Мохамед Салах (Египет) од англискиот премиерлигаш Ливерпул води на листата на Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) од Швајцарија со играчи...