38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:25

Ознака: фудбал

Ограничено удирањето на топката со глава во Англија

Професионалните фудбалери во Англија ќе бидат ограничени на 10 „посилни удари на топката со глава“ неделно на тренинзите според новите упатства за претстојната сезона ФУДБАЛ Професионалните...

Ниту еден случај на допинг на ЕП 2020

Биле собрани вкупно 1.616 примероци за анализа помеѓу 1 јануари 2021 година и крајот на ЕП 2020, пишува УЕФА на својата интернет-страница ФУДБАЛ Сите 1.616 примероци...

Манчестер јунајтед ќе се засили и со Варан?

ФУДБАЛ Дефанзивецот на Франција и на Реал Мадрид, Рафаел Варан (28), е новото големо засилување за Манчестер јунајтед летово што би требало да биде уште...

На сцена стапуваат тренери специјалисти за голови од прекин

Специјалистите за слободни удари и за прекини се релативно ретки во тренерските штабови во клубовите, но постепено се чини дека и тоа се менува....

Шпанија го има најскапиот тим на ЛОИ

ФУДБАЛ Најскапата фудбалска постава на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, таа на репрезентацијата на Шпанија, вреди 563 милиони евра, објави специјализираната интернет-страница „Трансфермаркт“. Дури...

„Пошироки линии за офсајд“ и нови појаснувања за играњето со рака

Тоа во практика значи дека во Премиер-лигата би се исклучиле случаите кога поради прстот понапред на играчот бил поништен голот, како што се случуваше...

Повеќе од 140 промени досега во тимовите што ќе играат во...

ФУДБАЛ - ЛЕТЕН ПРЕОДЕН РОК Досега 26-те екипи што директно се пласираа во групната фаза на Лигата на шампионите за новата сезона направиле повеќе од...

Нова поддршка на идејата СП да се игра на секои две...

На состанокот на Извршниот комитет на Африканската фудбалска конфедерација беше поддржан предлогот на Саудиска Арабија на неодамнешниот состанок на ФИФА за промена на фреквенцијата...

Италија кандидат за домаќин на ЕП 2028 и на СП 2030?

Прв предуслов за такво нешто е реновирање или градење нови стадиони, изјави шефот на Италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина ФУДБАЛ Италија, новиот европски првак во фудбал,...

На ЛОИ ќе настапат и Педри, Симон, Алвес, Олмо, Очоа, Асенсио…

ЛОИ официјално почнуваат в петок, но на фудбалскиот турнир ќе се игра веќе од четврток. Титулата ја брани Бразил ФУДБАЛ Шпанецот Педри, најдобриот млад фудбалер на...