Ознака: фудбалски

СП 2022 последно за некои фудбалски ѕвезди?

Меѓу мегаиграчите за кои СП 2022 може да биде последно се и тројца добитници на наградата „златна топка“ за фудбалер на годината СП 2022 последно...

УЕФА ја поздрави поддршката на Советот на Европа за европскиот фудбалски...

Европските институции и европскиот фудбал, како и европското спортско движење, стојат цврсто обединети зад нашите вредности и модел заснован на солидарност. Нема простор за...

ФИФА почна дебата за иднината на меѓународниот фудбалски календар

Процесот на консултации почнува со актерите, играчите и тренерите, но фудбалот е за сите што се вклучени. Се консултираме со играчи и со клубови...

Фудбалски сон

Нема фудбалер што не го сонува она што го доживеаја македонските репрезентативци во Букурешт и во Амстердам. Сонот е сочинет од тежнеење, упорност, спортска...

Фудбалски земјотрес: Суперлига наместо проширена Лига на шампионите?

Дванаесет европски клуба објавија дека ќе формираат суперлига, на што реагираа УЕФА, фудбалските асоцијации и врвните лиги во Англија, Италија и во Шпанија, ФИФА,...

Марш одлично се снајде во европските фудбалски води

Во првата сезона на клупата на Салцбург, Марш ја освои титулата првак на Австрија, прв ваков трофеј за тренер Американец на Стариот Континент. Марш...

Тибет остана без единствениот фудбалски тим

Ласа Ченгту одигра само два натпревара во тибетската престолнина, која се наоѓа на надморска височина од 3.650 метри, и во двата наврата судијата мораше...

Фудбалски непријатели што ја делат љубовта кон омразата

Во Хрватска, фудбалските навивачки групи често евоцираат сеќавања на војната во 1990-те години, користејќи говор на омраза кон Србите или покажувајќи симпатии кон усташкото...

Вардар и Партизан – две фудбалски стории

ВУЈАДИН СТАНОЈКОВИЌ (1) Станојковиќ беше еден од најстандардните играчи во шампионската генерација на Вардар од 1987 година, а подолг период беше и еден од столбовите...