Ознака: фудбалер

Срцето на терен, но само кога е здраво

Срцето е најважен фактор за секој спортист да извојува победа и спортска слава, но не само спортски мотивирано срце туку и физички здраво срце,...

Садио Мане е фудбалер на годината на Африка

Мане го доби признанието за кое главни конкуренти му беа соиграчот од Ливерпул, Египќанецот Мохамед Салах, и крилниот напаѓач на Манчестер сити, Алжирецот Ријад...

Левандовски голгетерска машина, Милер мајстор за асистенции

Баерн го доби и шестото дерби по ред во Бундес-лигата дома против Борусија, во меч во кој Левандовски постави два голгетерски рекорда, а Милер...

Меси е на една сезона до рекордот на Гигс

Напаѓачот на Барселона е првиот фудбалер што 15-та сезона во низа постигнува гол во ЛШ, а ќе треба да постигне и следната сезона, за...

Роналдо го прослави 700-от гол со постигнување на 701-от

Роналдо е шестиот фудбалер што ја надмина границата од 700 гола, а од другите достигнувања се и водечката позиција на листата на стрелците во...

Елмас стана најмлад македонски фудбалер-дебитант во ЛШ?

Тој настапи на натпреварот, на кој Наполи со 2-0 го победи европскиот првак Ливерпул, а според податоците на „Трансфермаркт“, македонскиот репрезентативец е и третиот најмлад...

Фудбалер на сезоната 2018/2019: Меси, Роналдо или Ван Дајк?

Лионел Меси од Барселона, Кристијано Роналдо од Јувентус и Вирџил ван Дајк од Ливерпул се во најтесниот круг кандидати за признанието најдобар фудбалер на...

Гризман е шестиот најскап фудбалер во светот

Барселона за францускиот напаѓач ќе му плати на Атлетико 120 милиони евра Барселона го ангажира францускиот напаѓач Антоан Гризман од ривалот од шпанската Ла лига,...

Ван Дајк – фудбалер на сезоната во Премиер-лигата

Вирџил ван Дајк, центархалфот на Ливерпул, е добитник на признанието за најдобар фудбалер на сезоната 2018/2019 во англиската Премиер-лига што ја доделува Асоцијацијата на...

Фудбалер во најдобрата вардарова единаесетка

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ (1) Јовановски 16 години беше член за нашиот најпопуларен фудбалски клуб и за него беше резервиран дресот со бројот два. Имаше меѓународна кариера...