20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:41

Ознака: фудбалер

Меси и Роналдо инспирација за напредок кон врвот

Феликс, Мбапе и Холанд се сметаат за наследници на „фудбалските кралеви“ Меси и Роналдо, кои доминираа минатата деценија ЖОАО ФЕЛИКС, ФУДБАЛЕР НА АТЛЕТИКО Фудбалерот на Атлетико, Жоао...

Томислав Петковски тресе мрежи и сонува да стане славен фудбалер

Својата раскошна фудбалска дарбамладиот спортист ја покажа кога заигра за клубот Инферно во локалната лига во Чикаго,каде што моментално е трет на листата на...

Црвен картон за намерно кашлање?

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА На фудбалерите што намерно кашлаат во правец на противниците или кон судиите ќе може да им се доделуваат црвени или жолти картони,...

Срцето на терен, но само кога е здраво

Срцето е најважен фактор за секој спортист да извојува победа и спортска слава, но не само спортски мотивирано срце туку и физички здраво срце,...

Садио Мане е фудбалер на годината на Африка

Мане го доби признанието за кое главни конкуренти му беа соиграчот од Ливерпул, Египќанецот Мохамед Салах, и крилниот напаѓач на Манчестер сити, Алжирецот Ријад...

Левандовски голгетерска машина, Милер мајстор за асистенции

Баерн го доби и шестото дерби по ред во Бундес-лигата дома против Борусија, во меч во кој Левандовски постави два голгетерски рекорда, а Милер...

Меси е на една сезона до рекордот на Гигс

Напаѓачот на Барселона е првиот фудбалер што 15-та сезона во низа постигнува гол во ЛШ, а ќе треба да постигне и следната сезона, за...

Роналдо го прослави 700-от гол со постигнување на 701-от

Роналдо е шестиот фудбалер што ја надмина границата од 700 гола, а од другите достигнувања се и водечката позиција на листата на стрелците во...

Елмас стана најмлад македонски фудбалер-дебитант во ЛШ?

Тој настапи на натпреварот, на кој Наполи со 2-0 го победи европскиот првак Ливерпул, а според податоците на „Трансфермаркт“, македонскиот репрезентативец е и третиот најмлад...

Фудбалер на сезоната 2018/2019: Меси, Роналдо или Ван Дајк?

Лионел Меси од Барселона, Кристијано Роналдо од Јувентус и Вирџил ван Дајк од Ливерпул се во најтесниот круг кандидати за признанието најдобар фудбалер на...