Ознака: Фудбалерки

Фудбалерките на САД бараат надомест од 67 милиони долари

Тие тврдат дека Американската фудбалска асоцијација (УССФ) исплатите ги базирала врз „родови стереотипи“ и бараат од судот да пресуди во нивна корист Женската фудбалска репрезентација...

Пројковска во јануари на нов семинар со елитните европски судии

Презадоволна сум од тоа како судев во Европа, мислам дека ја заслужив шансата што ми беше дадена и сметам дека бев доста успешна, вели...

Андоновски дебитираше со победа како селектор на САД

САД ја совладаа Шведска со 3-2, а Андоновски изјави дека првата победа на кормилото на САД за него била „восхитувачка“ Фудбалерките на САД, актуелните светски...

И Австралијците ги изедначија платите на фудбалерите и на фудбалерките

Австралиската фудбалска федерација (АФФ) донесе историска одлука за изедначување на платите на машките и на женските членови на фудбалските репрезентации. Австралија им се придружува...

Андоновски на клупата на светските шампионки, фудбалерките на САД

Во Њујорк, Македонецот Влатко Андоновски денеска треба официјално да биде назначен за нов селектор на женската фудбалска репрезентација на САД, актуелниот и четирикратен светски...

Фудбалери милионери, фудбалерките едвај преживуваат

Според податоците на „Форбс“ од 2017 година, бразилскиот напаѓач Нејмар заработил повеќе пари (43,8 милиони долари) отколку сите фудбалерки во седумте најсилни лиги во...

Годинава реализирани 577 трансфери на фудбалерки

Светската фудбалска федерација (ФИФА) првпат објави официјален извештај за меѓународните трансфери во женскиот фудбал. Извештајот претставува резиме на целокупните трансфер-активност во женскиот фудбал од...

Македонија домаќин на квалификациите за ЕП за фудбалерки до 17 години

Во периодот од 20 до 26 септември Македонија ќе биде домаќи на квалификацискиот турнир во фудбал за жени до 17 години. Во нашата група се најдоа уште и...

ФК Луис ги изедначи платите за фудбалерите и за фудбалерките

Слично на потегот што го направи Луис на клупско ниво, минатото лето фудбалските асоцијации на Нов Зеланд и на Норвешка вовеле еднаква плата во...

Фудбалерките бараат повисоки плати

Една неодамнешна анкета покажала дека 88 отсто од фудбалерките во Суперлигата за жени (ВСЛ) во Англија заработуваат помалку од 18.000 фунти годишно! Фудбалерките треба да...