Ознака: фудбалери

Фудбалери бегаат од социјалните мрежи!

Зборував со играчи што ги избришале своите интернет-профили. Тоа е само поради мноштвото информации што ги добиваат. Размислете за тоа, некои од нив имаат...

Кој си игра со македонскиот спорт?

Спонзорствата се еден посебен однос, постапка на човекољубив однос кон другите, љубов и пожртвуваност, ставање на туѓиот интерес пред другиот. Тие треба да придонесат...

Бенфика победува и со полна пареа произведува фудбалери

Групацијата „Бенфика“ објави дека првпат има годишна бруто-заработка од 300 милиони евра. Меѓу другите фудбалери што биле дел од академскиот систем на најтрофејниот клуб...

Трајковски: Да се обидеме да ги добиеме наредните два меча

За Австрија мечот со Македонија в сабота во Виена е важен, бидејќи со реми ќе обезбеди пласман на ЕП. Селекторот Ангеловски истакнува дека и...

И Австралијците ги изедначија платите на фудбалерите и на фудбалерките

Австралиската фудбалска федерација (АФФ) донесе историска одлука за изедначување на платите на машките и на женските членови на фудбалските репрезентации. Австралија им се придружува...

На повидок правило за привремени измени во фудбалот?

ФИФ-про ја поздрави одлуката на ИФАБ да формира експертска група за измени на правилата, кои подобро би ги заштитиле здравјето и безбедноста на фудбалерите Интернационалната...

Големи промени во трката за „Златната топка“

Првпат од 1995 година актуелниот победник не е номиниран за следната година, а првпaт од 1993 година на листата нема Шпанец. Во споредба со...

Кои клубови обучиле најмногу фудбалери?

Како и секоја година, Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) од Швајцарија го утврди пласманот на најдобрите клубови за обука за...

Фудбалерите ангажирани летово најмалку играле во Англија?

Финалистите во минатата сезона во Лигата на шампионите, Тотенхем (пет проценти) и Ливерпул (8,3), како и првакот на Англија, Манчестер сити (7,7 насто), се...

Авторските права стануваат сѐ побитни за фудбалерите

Во стандардните договори што секој играч ги склучува со клуб во Премиер-лигата, постојат одредби што им овозможуваат на клубовите да користат голем број играчи...