27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 19:02

Ознака: фудбалери

Премиерлигашите втора година по ред вложуваат помалку за трансфери на фудбалери

ЛЕТЕН ПРЕОДЕН РОК Според „Делоит“, ова е најниското колективно бруто-трошење на клубовите од Премиер-лигата од 2015 година, пишува „Би-би-си“. Некои од другите клучни наоди на...

Седум фудбалери на Челси се во трка по ретка двојна круна

По клупската титула, шанса за трофеј и со репрезентацијата во иста година имаат Жоргињо, Кристенсен, Маунт, Чилвел, Џејмс, Аспиликуета и Силва, кои играа за...

Денови на отрезнување по блокадата од Луксембург

НАСТАНИ, СИМБОЛИ, АЛУЗИИ Македонската фудбалска репрезентација ги искористи своите шанси и учествуваше на Европското фудбалско првенство. Република Северна Македонија, именувана според Уставот што ќе се...

Актуелниот првак Шпанија се доближи до пласман во четврт-финалето

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРИ ДО 21 ГОДИНА На Европското првенство (ЕП) за фудбалери до 21 година се игра првата фаза (од 24 до 31 март)...

Вкупно 18 фудбалери се двојни победници во иста година

За да се сметаат за двојни победници, фудбалерите мора да настапат на финалните средби, пишува УЕФА. Деветмина фудбалери можат да се пофалат со титули...

Фудбалерите ќе добијат по 10.000 евра награда, одлучи Владата

Сите членови на македонската фудбалска репрезентација ќе добијат по 10.000 евра награда, одлучи Владата на седница по пласманот на Европското првенство во фудбал. Информацијата ја...

Шон Конери – една од многуте славни личности некогашни фудбалери

Постојат повеќе познати личности што можеле да имаат фудбалска кариера, секако ако во нив не пулсирал и друг талент истовремено. На листата се наоѓаат...

Петте највредни фудбалери во Ла лига

Според шпанска „Марка“, моментално на првото место убедливо води Аргентинецот Лионел Меси со пазарна вредност од 112 милиони евра, пред Французинот Антоан Гризман со...

Фудбалерите со порака „благодарам“ на дресовите

На секој дрес што го носат играчите ќе стои пораката „благодарам“ за здравствените работници на јазикот на тимовите што играат во Лигата на шампионите...

Бразил лани имал убедливо најмногу фудбалери во странство?

Вкупно 186 фудбалски асоцијации имале свои фудбалери во 93 земји вклучени во анализата, а Бразил води со 1.600 играчи, пишува ЦИЕС Бразил во 2019 година...