11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 11:55

Ознака: ФСК

Косово формира и Министерство за одбрана

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го обележи подигнувањето на...

Тачи изврши смотра на Безбедносните сили

Косовскиот претседател Хашим Тачи изврши попладнево смотра на Безбедносните сили на Косово (ФСК), на еден ден пред утрешното гласање во Собранието за нивна трансформација...

Поминаа законите за војска на Косово

Членовите на Комисијата за безбедност и надзор врз безбедносните сили на Косово (ФСК) на косовското собрание вчера со мнозинство гласови го изгласаа пакетот од...

Србите даваат отказ во безбедносните служби

Осум припадници на Безбедносните сили на Косово (ФСК) од српска националност, од Баталјонот за брзи интервенции, побарале демобилизација, односно прекин на договорот со ФСК,...