28.2 C
Skopje
21.8.2019 - 11:46

Ознака: Фронтекс

Намалена нелегалната миграција во Европа

Нелегалната миграција во Европската унија минатата година падна на околу 150.000 луѓе, што е најниско ниво во последните пет години, соопшти денеска Агенцијата за...

Албанија уште една година ќе учествува во операциите на ФРОНТЕКС

Албанското Министерство за одбрана за уште една година го продолжи учеството на својата морнарица во операциите за трагање и спасување на Агенцијата за европска...

Варшава и Прага се против зголемување на персоналот на Фронтекс

Полска и Чешка се против плановите за проширување на персоналот на европската гранична агенција Фронтекс, стравувајќи дека ќе добиваат помалку европски средства за патна...

Фронтекст ќе дејствува и на албанските граници

Албанија и Европската Унија потпишаа договор за соработка помеѓу Тирана и Фронтекс, европската погранична агенција, за заедничка гранична управа. Целта на овој договор е да...

Фронтекс со дополнителни сили ќе го контролира приливот на мигранти на...

Темата за справувањето со мигрантите на Западен Балкан, а со тоа и во Македонија, по некакво затишје повторно се актуализира. Европската служба за контрола...

Србија и ЕУ потпишаа Договор за активностите на Фронтекс

Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска во Белград потпишаа Договор за активностите на Европската агенција...

Брнабиќ: Центрите за мигранти во Србије се само гласини, Фронтекс не...

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска ги негираше информациите дека се разговара за центри за мигранти во Србија, како и за доаѓање на европската гранична...

Припадници на Фронтекс ќе се распоредат во земјите од Западен Балкан

Србија се согласила да обезбеди пристап на граничарите од Фронтекс, објави Дојче веле на српски јазик, повикувајќи се на извори од Брисел. Планот е...

Јункер најави јакнење на Фронтекс и укинување на поместувањето на часовникот

Претседателот на Европската комисија(ЕК) Жан Клод Јункер во својот говор за „состојбата на Унијата“ во Европскиот парламент(ЕП) најави повеќекратно јакнење на Фронтекс за да...

Фронтекс наскоро со поголеми овластувања во Македонија

Претставници на Европската комисија и на Македонија вчера, по повеќемесечни преговори, во Брисел ја парафираа спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс...