Ознака: фреди меркјури

На денеш ден е роден Фреди Меркјури

На денеш ден во 1946 година беше роден Фреди Меркјури, британската рок-ѕвезда, најмногу познат како водечки вокал и тексописец на рок групата „Квин“. Компонираше...

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Улицата во лондонското предградие во која Фреди Меркјури живеел како тинејџер е преименувана во Фреди Меркјури. На церемонијата на именувањето присуствувала сестрата на некогашниот...

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска...

Кога рок-музиката се судри со операта

Како е снимена легендарната песна „Barcelona“ Идејата да се спојат еден од најголемите рок-пејачи на сите времиња и светски познатата сопранистка, за да се означи...

„Барселона“

Фреди Меркјури имаше глас како ниеден друг пејач на светот. Неверојатната боја и моќ на гласот и опсегот од четири октави (просечниот школуван пејач...

Научно докажано: Фреди Меркјури е најдобриот пејач на сите времиња

Британскиот пејач Фреди Меркјури е најдобриот пејач во историјата, се наведува во истражување на австриски, чешки и шведски научници, објавено во списанието „Логопедикс Фониjатрикс...