17.6 C
Skopje
6.6.2020 - 22:09

Ознака: француски

Малите француски книжарници се борат за опстанок

Француските книжарници, затворени на 18 март, почнаа со работа бидејќи Владата се обидува да најде рамнотежа меѓу потребата да ја оживее економијата и ризикот...

На францускиот Лил секое вложено евро му донесе 6 до 8...

Што добиваат градовите од титулата „Европска престолнина“ Веќе неколку децении, Европа низ културата ги поврзува народите на Стариот Континент во вистинско семејство. Токму желбата за...

Македонија треба да исполни и други услови освен името

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за „Нова Македонија“ Деновиве во Битола беше одбележана 100-годишнината од Версајскиот договор. Поводот го искористивме за разговор за „Нова Македонија“ со...

Нов спорт во Франција – борба со светлечки мечеви

Француските мечувалци ќе имаат можност да ги остварат своите фантазии за „Војна на ѕвездите“, затоа што Мечувалската федерација на таа земја го призна мечувањето...

Француски новинари малтретирале жени на социјалните мрежи

Неколку француски новинари се суспендирани или отпуштени откако било откриено дека преку приватна група на Фејсбук координирано малтретирале жени на Интернет. Членовите на групата...

Француските фудбалери се „највработени“ во Европа?

Фудбалерите што фудбалски израснале во Франција одиграа најмногу, 19,7 отсто од минутите сезонава во петте најсилни домашни првенства во Европа (Италија, Франција, Германија, Шпанија...

Роберт Јанкулоски доби француски орден витез

Фотографот Роберт Јанкулоски, долгогодишниот партнер во соработката помеѓу Нормандија и Македонија, деновиве беше одликуван со орденот витез во областа на уметноста и книжевноста, а...

Од тимовите од најсилната „петка“ само ПСЖ гази

Францускиот фудбалски првак ПСЖ е единствениот тим од најсилните пет првенства во Европа (Франција, Англија, Италија, Шпанија и Германија) што сезонава уште нема загубено...

Ученици од цела Македонија се натпреваруваа во пеење на француски јазик

Тетово беше домаќин на Државниот натпревар во франкофонска песна 2018 за ученици од основни и средни училишта во организација на Француска алијанса. Првото место...