9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:22

Ознака: Франција

Едно лице загина во оружен напад на францускиот остров Корзика

Едно лице загина, а шестмина се повредени при престрелка во градот Бастија на францускиот остров Корзика. Непознат напаѓач попладнево отворил оган врз минувачи, а според...

Макрон ги подели и „црвените шалови“ кои навидум го бранат

Протестите на „жолтите елеци“ во Франција од кои составен дел претставуваат судирите со полицијата и оштетувањето на бројни објекти и споменици, го поттикнаа создавањето...

Исланд, Франција и Норвешка демонстрираа младост за трофејна иднина

СП 2019 не донесе некоја новина кога станува збор за играта, но затоа видовме плејада млади таленти, а селекциите на Исланд, Франција и на...

Карабатиќ го одлучи неизвесниот меч за бронза во последниот напад

Репрезентацијата на Франција го освои третото место на ракометното Светско првенство. Французите попладнево во дански Хернинг во малото финале ја победија Германија со 26-25....

„Црвените шалови“ и „сините елеци“ се здружија против „жолтите елеци“

По протестите на „жолтите елеци“, денеска во Париз се одржа и собир на „црвените шалови“, кои бараат да „прекин на блокадите“ и „запирање на...

Во Париз по важни бодови за ЛОИ во Токио

На првиот турнир од Премиер карате-лигата викендов ќе настапат 16 македонски каратисти Вкупно 16 македонски претставници (15 во борби и еден во кати) настапуваат викендов...

Брестовац: Одлична и корисна турнеја

Сѐ што ни беше планирано за овие подготовки го одработивме перфектно. Акцентот го ставивме на турнирот во Гренобл, кој го освоивме. Во втората фаза...

Најтрофејната Франција игра и за рекорд на мундијалите

Ниту една селекција досега трипати едноподруго не била светски првак, а Франција беше победник на двата претходни мундијали и има вкупно шест трофеи. Германија...

Конте: Германија и Франција ги исмеваат Италија и ЕУ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Германија и Франција ги исмеваат Италија и Европската унија со договорот на овие две земји чија цел е...

Пораз на Металург на последниот натпревар во Франција

Марјан Велевски од Сен Рафаел специјално за „Нова Македонија“ Екипата на Металург го доживеа третиот пораз во петтиот натпревар од подготовките во Франција. Екипата на...