Ознака: Франција

Иванов разговараше со Дариесек за билатералната соработка со Франција

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Женевиев Дариесек, државната секретарка во Министерството за вооружени сили на Франција. На средбата беа разменети мислења...

Покрената националната лотарија со цел обнова на замоците во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон ја покрена националната лотарија која има за цел собирање средства за обнова на замоците и други историски знаменитости во земјата. Проектот...

Меморијален комплекс кој сведочи за победите и страдањата на Француските и...

Со низа свечености денеска на Француските гробишта во Битола беше отворен Меморијалниот комплекс за жртвите од Првата светска војна, кои ги загубија животите на...

Албанија била поголем проблем за Франција отколку Македонија

Отпорот на Франција, Холандија, Белгија, Луксембург и на Данска, пред сѐ, се однесува на Албанија, која голем број други земји-членки би сакале да ја...

Франција јакне систем за предупредувања на социјални мрежи

Министерството за внатрешни работи на Франција објави денеска план дека на социјалните мрежи засилува систем за предупредување на јавноста на непосредна закана како што...

Во Франција бројот на пушачи во 2017-та опаднал за еден милион

Во Франција во 2017 годиина имало еден милион помалку пушачи во однос на 2016 година и тоа се должи пред се на повисокиот данок...

Околу 40 лица осудени за тероризам ќе бидат ослободени од француските...

Францускиот обвинител за борба против тероризмот Франсоа Моленес изјави дека околу 40 лица осудени за тероризам ќе бидат ослободени од француските затвори оваа година...

Херојски спасувачки подвиг на парискиот „спајдермен“

Мамаду Гасама стана познат како „спајдермен од Париз“, како што го нарече градоначалничката на главниот град на Франција, Ан Идалго, откако тој се искачи...

Франција не е ништо посебно, а Погба мисли само на фризурата

Селекторот на фудбалската репрезентација на Данска, Аге Хареиде, во изјава за противниците на неговиот тим на Светското првенство во Русија, наведе дека на Франција...

Макрон: Русија и Франција мораат заедно да изградат атмосфера на доверба

Русија и Франција мораат да работат заедно за да изградат атмосфера на доверба - изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. - Сакам да работаме рака...