18 C
Skopje
23.9.2018 - 5:05

Ознака: Франција

Судир меѓу француски и британски рибари во Ла Манш

Француски и британски рибари се судриле поради школки, при што Французите ги навредувале британските колеги и фрлале школки, камења и димни бомби врз нив....

Сексуално фрустриран делфин затвори плажа во Франција

Капењето на брегот на Бретанија во Франција е забрането откако сексуално фрустриран делфин упорно ги вознемирувал туристите во обид да ги задоволи своите потреби. Делфинот...

Францускиот министер за животна средина поднесе оставка

Францускиот министер за животна средина Николас Ило денеска соопшти дека поднесува оставка поради недостиг на поддршка од Владата. Тој образложи дека одлуката, која ја донел...

Макрон: Безбедноста на Европа не треба да зависи од САД

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска повторно се заложи за европски проект на одбрана, наведувајќи дека Европа за безбедносните прашања не би требало да...

Околу 840 мостови во Франција под ризик за уривање

Околу 840 мостови во Франција се тешко оштетени и се изложени на ризик од уривање во следните неколку години, објави француската владина комисија. Во извештајот,...

Направен првиот чекор кон завршницата на одбојкарското ЕП

Македонија во неизвесен меч ја совлада Унгарија на гости со 3-2 (25-23, 25-23, 23-25, 23-25, 16-14) на почетокот од квалификациите за ЕП 2019 година Одбојкарската...

Франција и објавува војна на пластиката

Франција објави дека следната година ќе воведе казнени мерки кои ќе ги зголемат цените во малопродажба ако се пакуваат производи во нерециклирана пластична амбалажа,...

Франција, Австрија и Швајцарија погодени од бура, град и поплави

Делови од Европа синоќа беа погодени од невреме проследено со град, а во поединечни делови на континентот невремето предизвика поплави. На социјалните мрежи синоќа се...

Три градови во Франција ги забранија автомобилите-загадувачи

Три француски градови Париз, Стразбур и Лион, забранија управување автомобили што најмногу го загадуваат воздухот, а таа мерка е воведена поради пораст на нивото...

Од 1 септември без мобилни телефони во француските училишта

Францускиот парламент денеска ја усвои одлуката за забрана на мобилни телефони во основните и некои средни училишта, а таа одлука влегува во сила од...