23 C
Skopje
19.9.2018 - 13:30

Ознака: Франција

Макрон: Франција во следните денови ќе донесе одлука дали ќе ја...

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека во следните неколку дена ќе одлучи дали да бомбардира објекти во Сирија каде што се произведува хемиско оружје. На...

Франција остана на патот за одбрана на титулата

Франција - Шпанија и Хрватска - САД се двојките за полуфиналето на тенискиот Дејвис-куп. Во четврт-финалето најнеизвесно беше на дуелот Шпанија - Германија, оти...

Ненадејно почина млад француски фудбалер

Младиот француски фудбалер на Авр, Самба Диоп почина денес, од непознати причини, објави клубот. Поради ненадејната смрт на 18-годишниот Французин, натпреварот од француската Втора лига...

Штрајкови ја парализираа Франција

Вработените во француската железница вчера почнаа тримесечен штрајк, што ќе се одрази на 4,5 милиони граѓани што користат возови. Планирано е штрајкот да трае...

Штрајк на вработените во француските железници

Службите на француските железници се десеткувани денеска, на првиот ден од штрјаковите кои би можеле да потрајат и три месеца и да станат тежок...

Франција се нуди да посредува меѓу Турција и сириските Курди

Франција се понуди да посредува меѓу Турција и Сириските демократски сили (СДФ), во кои доминираат борците на сириските Курди, соопшти Кабинетот на францускиот претседател...

Заев-Танги: Поддршка од Франција за евроатлантските интеграции

Направени се големи напори и напредок од оваа Влада на планот на реформите и европските интеграции. Потребни се гаранции дека ќе се спроведат сите...

Заложничката криза во францускиот маркет заврши со најмалку две жртви

Ослободени се заложниците од супермаркет во градот Треб во јужна Франција. Во објектот останал само човекот кој го извршил нападот и еден полицаец, јавија...

Брачна двојка од Франција на суд поради името на нивното бебе

Имињата на децата честопати предизвикуваат сериозни расправии кога родителите, сакајќи да бидат оригинални, ќе отидат предалеку со креативноста. Еден таков случај во Франција заврши на...