15.9 C
Skopje
19.7.2019 - 3:01

Ознака: Франција

Обид за подметнување пожар во домот на претседателот на Француското национално...

Во Мотреф, Финистер, во домот на претседателот на националното Собрание на Франција, Ричард Феран, додека беше на службено патување, е направен обид за подметнување ...

„Жолтите елеци“ најавуваат нови демонстрации

„Жолтите елеци” најавуваат нови демонстрации низ цела Франција, со што ова ќе биде  13-та последователна сабота на демонстрации, и покрај големиот пад на мобилизацијата...

Салвини: Не сакаме да се расправаме со Франција

Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Саливини денеска изјави дела Италија не сака да се расправа со Франција. – Не сакаме да се...

Од „жолтите елеци“ до новиот зелен договор

Не е новина тоа што голем дел од општеството стана силно незадоволен од она што го сметаше за „естаблишмент“, особено политичката класа. Протестите на...

Во Франција од грип починаа над илјада луѓе

Сите показатели за активноста на грипoт – консултации со општите лекари, посети на ургентните центри, хоспитализации и слично се во пораст. Од грип досега...

Француското Собрание усвои закон „против насилниците“ на протести

Француското Национално собрание денеска со огромно мнозинство, во првото читање, го усвои контроверзниот закон „против насилниците“ на протести, јави дописникот на МИА. Законот е усвоен...

Штрајк на вработените во јавната администрација во Франција

На повик на еден од најголемите француски синдикати, левичарската Генерална конфедерација на трудот (ЦГТ), денеска ширум Франција се одржа штрајк на вработените во јавната...

„Журнал ди Диманш“: Макрон размислува за референдум за излез од кризата

Францускиот претседател Емануел Макрон сѐ повеќе размислува за организирање референдум за решавање на кризата предизвикана од протестите на „жолтите елеци“, кој би можел да...

„Жолтите елеци“ против гумените куршуми на француската полициската

Движењето „жолти елеци“ и овој викенд продолжува со протестите против зголемувањето на цените за живеење и политиките на претседателот Емануел Макрон, јавува Би-би-си. Тие...

Чиј е Леонардо – Италија и Франција во војна

Годинава се навршуваат 500 години од смртта на Леонардо да Винчи, а подготовките за јубилејот ги одведоа Италија и Франција во натпревар за тоа...