Ознака: Франција

Француската влада ги објави плановите да назначи амбасадор за правата на...

Владата на Франција соопшти дека планира да назначи амбасадор за прашања кои ги засегаат лезбејките, геј, бисексуалците и трансродовите лица и кој ќе ги...

Франција ги укина правилата за ковид за влез во земјата

Франција денеска ги укина правилата за влез во земјата, воведени поради пандемијата на коронавирусот, јави ДПА. Веќе не е потребно оние кои пристигнуваат во Франција...

Повеќе од 800 километри сообраќаен метеж во Франција

Зголемениот сообраќај поради годишните одмори денеска во Франција доведе до голем метеж, особено на патиштата кои водат кон Медитеранот и Атлантскиот Океан, каде се...

Убедливи порази од Франција и Индонезија на ШО во Ченаи

По максималните стартни победи во првото коло, македонската машка и женска шаховска репрезентација убедливо се поразени од објективно поквалитетни селекции во второто коло на...

Околу 1.700 луѓе во Франција заразени со мајмунски сипаници

Околу 1.700 луѓе се заразени со мајмунски сипаници во Франција, изјави министерот за здравство Франсоа Браун. Браун рече дека владата досега отворила околу 100 центри...

Разорните шумски пожари се шират низ Португалија, Шпанија и Франција

Илјадници пожарникари продолжуваат да се борат со пожарите во Португалија, Шпанија и Франција, бидејќи топлотниот бран не покажува знаци на намалување, јави Би-Би-Си. Во северниот...

Предлогот е идентичен со тој што беше изгласан во бугарскиот парламент,...

Вчерашниот предлог на Франција до Бугарија и Република Северна Македонија за решавање на спорот е идентичен со првичниот што беше изгласан во бугарскиот парламент,...

Се чека најавениот широк консултативен процес за модификуваниот француски предлог за...

Француското претседателство вчера преку нашето Министерство за надворешни работи до Владата достави предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и...

Макрон убеден дека е пронајдено решение помеѓу Македонија и Бугарија, ќе...

Претседателот на Франција Емануел Макрон на прес-конференција во Мадрид, на Самитот на НАТО изјави дека е уверен оти е најден добар договор помеѓу Скопје...

Салах Абделслам доби доживотен затвор поради терористичките напади во Париз

По 148 рочишта, дваесетте обвинети за масакрот во Париз од 2015 година беа осудени на казни од две години до доживотен затвор. Обвинетите имаат...