20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:15

Ознака: Франција

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на четири месеци затвор. Тарел претходно...

Шлаканицата за Макрон ќе ја почувствува и службата задолжена да го...

Емануел Макрон доби шлаканица додека се поздравуваше со насобраните граѓани за време на неговата вчерашна посета на јужна Франција во близина на градот Валенс,...

Комуникациската платформа на Доналд Трамп трајно исклучена

Комуникациската платформа на Доналд Трамп е трајно затворена, изјави неговиот портпарол за „Си-ен-би-си“. Платформата наречена „Од бирото на Доналд Џуниор Трамп“ беше лансирана минатиот месец...

Франција од 15 јуни почнува со вакцинирање млади на возраст од...

Младите луѓе во Франција на возраст од 12 до 18 години од 15 јуни ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19, изјави претседателот на...

Француската полиција на протест близу Националното собрание во Париз

Полициските синдикати ги изнесоа своите членови на масовен протест во францсукиот главен град бригадирот Ерик Масон, 36-годишен полицаец беше застрелан за време на операција...

Евакуирано училиште во Франција поради дојава за бомба

Училиште во францускиот град Лил на северот на земјата е евакуирано денес по дојава за бомба, соопшти локалната полиција, потврдувајќи ги претходните медиумски информации. Полициската...

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите по спорот околу риболовот

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите од водите кај островот Џерси во Ла Манш по спорот околу риболовот. Портпаролот на британскиот премиер Борис...

Франција почна да ги вакцинира младите луѓе со сериозни болести

Во Франција почна вакцинацијата против ковид-19 за млади од 16 и 17 години со болести поради кои се изложени на висок ризик од развој...

Макрон влезе во битката за споменот на Наполеон

Францускиот претседател Емануел Макрон влезе во битката околу споменот на  славниот војсководец Наполеон Бонапарта што деновиве ја преокупира Франција, објавува „Политико“. Преку оддавање почит на...

Македонија и Франција потпишаа договор за зајакнување на филмската копродукција

Македонија и Франција потпишаа договор, кој се однесува на филмската копродукција помеѓу двете земји, а во кој надлежни институции се Агенцијата за филм на...