Ознака: Франкфурт

Германски градови воведуваат рестриктивни мерки

Поради пораст на бројот на инфекции со коронавирус, властите во Франкфурт одлучија да реагираат и да воведат построги антипандемиски правила. Тоа вклучува скратено работно време...

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство. Инфекцијата веројатно се случила на...

Алкалоид на најголемиот саем на фармацевтската индустрија

„Алкалоид АД Скопје“ од 5 до 7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: „Конвенција на фармацевтски состојки“...

Македонските издавачи на Саемот на книга во Франкфурт

Современата македонска литература, претставувана од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), ќе биде дел од 71-то издание на Саемот на книгата во Франкфурт, што ќе...

Македонски издавачи учествуваат на Саемот на книгата во Франкфурт

Современата македонска литература, претставувана од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), ќе биде дел од 71-то издание на Саемот на книгата во Франкфурт, кој ќе...

Евакуација на десетици илјади луѓе, се деактивира бомба тешка 500 килограми

Илјадници луѓе се евакуирани утрово од кварт во Франкфурт во кој се наоѓа седиштето на Европската централна банка, бидејќи германските власти се подготвуваат да...

Полициски хеликоптер „ловеше“ дрон на блокираниот аеродром во Франкфурт

Меѓународниот аеродром во Франкфурт  беше блокиран еден час поради дрон, објавија германски официјални претставници денеска. Портпаролот на аеродромот изјави дека аеродромот не работел од 7.20...

Во Мајна детонација на бомба од Втората светска војна

Експерти за деактивирање на експлозиви изведоа под вода детонацијата на бомба од Втората светска војна пронајдена во Мајна, при што беа евакуирани 600 жители...

Водечката британска банка го сели работењето во Германија

Една од водечките британски банкарски институции, „Ројал банк оф Скотланд“ (РБС) поднела барање за добивање лиценца за работа во Германија, со цел да може...

Илјадници патници ги пропуштија летовите на аеродромот во Франкфурт

Најмалку 88 летови беа одложени на аеродромот во Франкфурт поради тоа што една компанија не успеа да се справи со напливот од 50 илјади...