11.4 C
Skopje
25.4.2019 - 2:29

Ознака: фотограф

Документарната фотографија е врвот на фотоновинарството

Томислав Георгиев, фотограф Поборник сум на тезата дека секаде и на кој било настан има добра ситуација и може да се направи добра фотографија, вели...

Почина грчкиот фотограф Јанис Бехракис

По долга борба со ракот, еден од најпознатите грчки фотографи, Јанис Бехракис, добитник на Пулицерова награда, почина доцна синоќа на 58-годишна возраст, јави дописничката...

Скопските пожарникари на календар

Првпат во Македонија е издаден календар на кој како модели се појавуваат пожарникарите на Бригадата на градот Скопје. Оваа идеја ја зачна Михаил Караколев,...

Фотографиран моментот на раѓање јагне во Зоолошката градина

Малечкото уште во првите минути од својот живот научи за соживот. На мајката веднаш на помош ѝ излегоа и ламите и говедата, вели фотографот...

Се надевам ќе создадеме музеј на фотографија

Меморијалниот комплекс на Француските воени гробишта во Битола е единственото место каде што постојано се изложени фотографии од браќата Манаки, укажува директорот на Македонскиот...

Редок бел ирвас забележан во бајковита средба

Фотографот Мадс Нордсвин од Осло сподели слики од редок бел ирвас, на кој налетал додека бил на прошетка со пријателите во северна Норвешка. Тој...

Ќе ги видиме славните портрети на големиот Феликс Надар

Организатори на изложбата се Францускиот институт во Скопје и Националната галерија на Македонија, во соработка со престижниот „Жо де пом“ вo Париз, Медијатеката за...

„Ѕидови за вас, прекрасни луѓе“ – изложба на Роберт Јанкулоски во...

„Ѕидови за вас, прекрасни луѓе“ претставува цитат „позајмен“ од еден графит напишан на фасадата на Архитектонскиот факултет во Скопје кон крајот на деведесеттите години...

Колодиумската фотографија е неповторлива

Сашо Н. Алушевски, фотограф На еден од старите камени ѕидови на „Куршумли-ан“, каде што до минатата недела се одвиваше фестивалот „Македокс“, беа изложени фотографии направени...

Повеќе се гледам како создавач на расположенија отколку како раскажувач

Кој сум јас да кажувам што е добро, а што лошо. Тоа е најсубјективната работа. Но имам своја лична визија за тоа што е...