Ознака: фотографка

Визијата на една фотографка да се биде мајка и уметница

Светот е сцена Серијата од фотографии наречена „Мајка како креаторка“ на тајванската фотографка Ени Ванг прикажува различни фази на мајчинството, од бременост до одгледување син...

Уметничката фотографија е возбудлива и креативна

Мери Бошкоска, фотографка Прилепчанката Мери Бошкоска, иако по професија е професорка и работи на Економскиот факултет во Прилеп, последните години е многу посветена на уметничката...

Фотографка од Глазгов слика минијатурни сцени со храна

Добро е познато дека уметниците ја црпат инспирација за своите дела насекаде околу нив, честопати во природата, од луѓето околу нив, но има и...

Креативноста и адреналинот доаѓаат штом ќе засвири музиката

Идејата да се направи изложба од македонски џез-музичари се обидува да ја пополни таа дупка. Да промовира нешто наше, вели Ранташа Татјана Ранташа, фотографка Моменти од...

Фотографка ја покажува иронијата на изложеноста на ковид-19

Фотографката и уметница, Дона Фелдман Дејвис, ја користи голотијата за да пренесе пораки преку влијателни и понекогаш шокантни слики. Зборот „изложеност“ често се користи...

Почина Астрид Кирхер, фотографката што ги прослави „Битлси“

Астрид Кирхер, фотографка чии фотографии од „Битлси“ помогнаа тие да се претворат во икони, почина на 81-годишна возраст. Иновативната германска уметница Астрид Кирхер го следела...

Леја Абрил – фотографка што пренесува сведоштва за силување

Границата помеѓу уметноста и активизмот се заматува, додека Абрил ги дигестира приказните и потоа ги доставува на начини „со кои луѓето би можеле да...

Одам на места со маларија и војни, ама љубовта е посилна...

Билјана Јуруковски, фотографка Мои фотографии ќе бидат дел од проектот на фондацијата на познатиот фотограф Џими Нелсон, кој ќе се реализира идната година, за да...

Мачениците на Карол Алкабес

Швајцарската фотографка Карол Алкабес прави серија фотографии снимени во тригодишната потрага по катакомбите во католичките цркви во Швајцарија во кои се наоѓаат украсени трупови...

Сеам позитивна енергија и таа ми се враќа

Александра Донева, поетеса и фотографка Александра Донева за себе вели дека е вљубеничка во убавото, социјална работничка по диплома, но истовремено и поетеса, фотографка која...