Ознака: фотографија

Како изгледа животот на племето Јаномами во бразилската џунгла?

Осумдесет и деветгодишната Клаудија Андухар, својот живот го посветила на фотографијата и заштитата на племето Јаномами, една од најголемите домородни заедници во Бразил. Повеќе од...

2020 година откри дел од убавините на вселената

Од фотографијата на вселенскиот телескоп Хабл, кој го слави својот 30-ти роденден, до неверојатното собирање примероци од астероид, ова се само дел од најдобрите...

Најдобрите микроскопски фотографии од „Малиот свет на Никон“

  Избрани се победничките фотографии од 46-то издание на натпреварувањето „Малиот свет на Никон“ во категорија фотомикрографија, кое се одржува секоја година. Натпреварот ја препознава...

Отворена изложбата на фотографии на Милчо Манчевски

  Изложбата на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски синоќа беше отворена во Музејот на современата уметност Скопје, а беше промовирана и книга фотографии под ист...

Малата Лана – најфотографираното бебе во Македонија

Лана е родена пред осум месеци во болницата „Ре-Медика“ и буквално десет минути по раѓањето стана постојана инспирација и модел на нејзиниот дедо Горан...

По седми пат изложба на фотографии „Јордан Зазоски Зазо“ во Прилеп

Во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“- Прилеп вечерва од 19.30 часот ќе биде отворена изложбата на фотографии „Јордан Зазоски – Зазо“ што ја...

Заменета фотографијата од убавините на Германија со која Владата промовираше домашен...

Со нова фотографија е заменета онаа на германскиот фотограф Симон Мигај, која се појави на платформата „Дома си е дома“. Фотографијата со која Македонија ја промовираше...

Принцот Чарлс објави посебна фотографија со која му го честита вториот...

Принцот Чарлс го обожаваат неговите внуци. Тој е многу посветен дедо на Џорџ, Шарлота и Луис и се чини дека има посебен однос со...

Сончевото време носи надеж за подобро утре

  Сончевото време, навидум, донесе одреден оптимизам во Скопје, кое го очекува утрешното продолжување на полицискиот час, чија цел е да го спречи ширењето на...

Изложба на фотографии од Бранислав Бркиќ, Имре Сабо и Мирослав Јеремиќ...

Во рамките на богатата програма за празникот  Трифун синоќа во галеријата на Домот на културата во Кавадарци беше отворена изложба на фотографии на тројца еминенти современи...