Ознака: фотографии

Емили Ратајковски проговори за злоупотребата на моќта во модниот свет

Научив дека моите слики, мојот одраз, не се мои лични, напиша манекенката Емили Ратајковски во колумната на „Њујорк магазин“. Иако мислиме дека секоја фотографија од...

Тажни фотографии: учениците не смеат да си играат едни со други

Мерките на попуштање на ограничувањата воведени поради коронавирусот се во тек во многу земји. Во Франција 1,5 милион деца се враќаат во училиштата и градинките....

Уникатни фотографии од храна и од предмети

Ерин Саливен од Лос Анџелес, САД, пронајде необичен начин да ја задоволи својата страст за фотографирање за време на изолацијата поради пандемијата на коронавирусот....

Литванец со дрон ги фотографира луѓето во самоизолација

Кога во Литванија беше воведен карантин, беа откажани и професионалните ангажмани на фотографот Адас Василаускас. Сепак, тој најде начин како да остане креативен, на...

Град Скопје додели награда за фотографија на тема #СкопјеДома, победници ќе...

Фотографија на скопјанката Јехона Спахиу е победник на конкурсот на Град Скопје за избор на автентични фотографии, видеа или гифови од домовите на граѓаните...

Светските туристички атракции зјаат празни

Популарните светски дестинации, кои обично се преполни со посетители, како Кинескиот ѕид, „Таџ Махал“, живописниот „Гион“, областа на гејшите во Кјото, плоштадот „Свети Марко“...

Направени панорамски фотографии на Марс со висока резолуција

Роверот „Кјуриосити“ на НАСА сними панорамски фотографии на Марс во највисока резолуција досега. Панорамата е составена од повеќе од 1000 фотографии во текот на Денот...

Превенцијата најдобра заштита од девијациите на социјалните мрежи

Додека во јавноста сѐ уште не стивнуваат реакциите за групата што ја крена македонската јавност на нозе на социјалната мрежа Телеграм, на која периодов...

Изложба на фотографии „Џоломарската игра во селата Ресава и Бегниште“

Жителите од кавадаречките села Ресава и Бегниште со векови наназад достоинствено и посветено ги негуваат традиционалните обичаи на познатите џоломари, кои се одржуваат вечерта...

Мајмунчето на Горан Анастасовски меѓу најсмешните фотографии на деценијата

Избор на британскиот „Дејли мејл“ Фотографијата „Мајмунчето Лука со банана“, на нашиот колега Горан Анастасовски, се најде во изборот на британскиот весник „Дејли мејл“ на...