6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:07

Ознака: фотографии

Превенцијата најдобра заштита од девијациите на социјалните мрежи

Додека во јавноста сѐ уште не стивнуваат реакциите за групата што ја крена македонската јавност на нозе на социјалната мрежа Телеграм, на која периодов...

Изложба на фотографии „Џоломарската игра во селата Ресава и Бегниште“

Жителите од кавадаречките села Ресава и Бегниште со векови наназад достоинствено и посветено ги негуваат традиционалните обичаи на познатите џоломари, кои се одржуваат вечерта...

Мајмунчето на Горан Анастасовски меѓу најсмешните фотографии на деценијата

Избор на британскиот „Дејли мејл“ Фотографијата „Мајмунчето Лука со банана“, на нашиот колега Горан Анастасовски, се најде во изборот на британскиот весник „Дејли мејл“ на...

Графички дизајнер го воодушеви регионот, Тито заштитно лице на „Хуго Бос“,...

Младиот графички дизајнер Стефан Гаиќ го воодушеви регионот со фотографии на кои стави јавни личности од Србија како заштитни лица на модните куќи во...

Одам на места со маларија и војни, ама љубовта е посилна...

Билјана Јуруковски, фотографка Мои фотографии ќе бидат дел од проектот на фондацијата на познатиот фотограф Џими Нелсон, кој ќе се реализира идната година, за да...

Во Музејот на градот Скопје – фотографии на Франтишек Топич

Земаљскиот музеј од Сараево ни гостува со патувачка изложба за Босна и Херцеговина од крајот на 19 и почетокот на 20 век Посетителите на Музејот...

Ни ја прикажа Македонија каква што не можеме ни да ја...

Шиао Јанг, кинеска фотографка Пред да дојдам во Македонија, веќе имав посетено многу земји од поранешна Југославија, за фотографирање споменици. Македонија се наоѓаше на мојата...

Отворена изложбата на фотографии „Убавината на Тетово во различни времиња“

„Убавината на Тетово во различни времиња“ е насловот на изложбата на фотографии што синоќа беше отворена во Тетово. На отворањето пред присутните се обрати министерот...

Малолетник објавувал фотографии на Фејсбук од поранешната девојка

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 17-годишен кумановец поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело производство и дистрибуција на детска порнографија. Пријавениот, по...

Изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски

Вечерва во Домот на културата во Македонски Брод, ќе биде отворена изложба на фотографии на полскиот етнолог и научник Јозеф Обрембски, кој во периодот...