15.9 C
Skopje
29.3.2020 - 17:35

Ознака: фотоволтаици

Распишан тендерот за фотоволтаици на државно земјиште

Основен план, еколошки елаборат и стотици илјади евра се потребни за да се изгради фотоволтаична централа од еден мегават на државно земјиште. Сите кои...

Јавниот повик за фотоволтаици ќе биде објавен в понеделник

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши, и претставничката на Европската банка за обнова и развој, Анка Јоана Јонеску,...

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе донесе инвестиции

Македонија во целост и навреме ќе ги заврши сите обврски кои произлегуваат од новиот Закон за енергетика што беше донесен во мај годинава со...

Грант од два милиона евра за набавка на фотоволтаични системи за...

Градинки, училишта, општински згради и други јавни објекти во општините ќе може самите да произведуваат струја од фотонапонски системи, кои ќе им бидат доделени...