-2.4 C
Skopje
25.2.2020 - 7:19

Ознака: форум

Прв форум на креативните градови за филм на Унеско

Прв форум на креативните градови за филм од мрежата на Унеско на темата „Улогата на иновациите и едукацијата во локалниот развој на градовите“ ќе...

Нетранспарентноста на институциите пречка во борбата против корупцијата

Форум за антикорупциски реформи се одржа денеска во Скопје, во организација на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Балканската мрежа за развој на...

Заев: Инвестициските можности на нашата земја се отворени и постојано се...

Во рамки на работната посета на Обединетото Кралство премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев учествуваа на Форумот „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во организација на...

Фестивал што прераснува во форум за критичка култура

Фестивалот „Крик“ свечено ќе биде отворен утре, во 19.30 часот, во „Чифте-амам“, со предавање на Нејтан Браун, професор по англиски јазик и управител на...

Директната комуникација со граѓаните – најдобро оружје во борбата против лажните...

Во рамките на Регионалниот форум за соработка, „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“ кој се одржува во Република Грција, министерката за правда Рената...

Општа мобилизација за одбрана на националните прашања

Дебатата што предизвика голем интерес на форумот во Криница беше насловена „Одбрана на угледот на Полска и Полјаците на меѓународната сцена“, на која учествуваше...

Денешните елити не го читаат Крлежа бидејќи пишува сѐ за нив

Српскиот режисер Златко Паковиќ за хрватски „Форум“ Во лексикографскиот завод „Мирослав Крлежа“ во Загреб, на 6 јули, премиерно е одиграна претставата „Крлежа, или што ќе...

Одржан првиот Иновативен Форум „Со иновација до здрава нација“

Во Скопје се одржа Иновативниот Форум под мотото „Со иновација до здрава нација“, кој за прв пат се организира во Р. Македонија од страна...