Ознака: Формула 1

Мекларен со специјален дизајн на болидот на Алонсо за Абу Даби

Двократниот Ф1 шампион, Фернандо Алонсо ќе го запише последниот старт во Абу Даби со специјален дизајн на својот болид. Алонсо најави претходно оваа година...

„Астон мартин валкури“ звучи како автомобил од Формула 1

На годинашното британско „Гранд при“, Кристијан Хорнер од Ред Бул откри информации за новиот „валкури“ на „Астон Мартин“. Тој кажа дека „валкури“ ќе се...

Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1

Петкратниот светски шампион Луис Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1, ако организаторите продолжат да додаваат нови натпревари кон доста оптоварениот календар....

Хамилтон со пет титули од Формула 1, како и Фанџо

Хамилтон има вкупно 71 победа, 20 помалку од Шумахер (рекордер е со седум титули) и доколку продолжи во ист стил во следните години, може...

Хамилтон разочаран од падот на Ферари

Четирикратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, изрази жалење дека битката за титулата нема да трае до последната трка во Абу Даби. Британецот доминира во...

Тимската наредба му донесе триумф на Хамилтон во Сочи

Британецот Луис Хамилтон (33), возачот на Мерцедес, победи на Формула 1 (Ф1) трката за Големата награда (ГН) на Русија во Сочи откако неговиот клупски...

Хамилтон и Фетел во трка и по Фанџо

Во првенството во Формула 1, пред утрешната трка за големата награда на Русија во Сочи, води Британецот Луис Хамилтон, кој има 40 бода пред...

Ф1-болидите од 2021 година ќе изгледаат спектакуларно?

Во натпреварувањето Формула 1 во следните неколку години, освен сигурноста и перформансите, ќе се подобри и визуелниот впечаток на болидите. Неодамна беше објавена новата...

Ферари продолжува без тимски наредби на трките

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабене остро реагираше на прашање дали од тимот конечно ќе започнат да наметнуваат тимски наредби кон пилотите при трките. Италијанецот категорично...

Жан Тод: Споредбите меѓу Формула Е и Формула 1 се здодевни

Претседателот на Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) Жан Тод ги отфрли гласините дека најпрестижниот автомобилски шампионат - Формула 1 - во иднина ќе стане...