2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 17:10

Ознака: Формула 1

Целната рамнина на Силверстоун именувана по Луис Хамилтон

ФОРМУЛА 1 Сопствениците на патеката Силверстоун, Британскиот клуб на возачи тркачи, ја именуваа целната рамнина на патеката по Луис Хамилтон (35), во чест на неговите...

Системот „хало“ ја покажа својата сила

Тој систем е заштитна конструкција од титаниум над главата на возачите. Многу возачи беа против воведувањето на системот во Ф1, а меѓу нив токму...

Хамилтон пак го израмни својот рекорд на победи во една сезона

ФОРМУЛА 1 Светскиот шампион во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, е победник на трката во Бахреин, која беше одбележана со една од најлошите несреќи во...

Хамилтон е на една трка до рекордната седма титула

На следната трка, по две седмици во Турција, Хамилтон со пласман пред Ботас ќе ја осигури седмата титула светски првак, со која би се...

По повеќе од една деценија, повторно трка во Португалија

ФОРМУЛА 1 По повеќе од една деценија, в недела љубителите на Формула 1 во Португалија повторно ќе имаат можност да следат трка. На патеката Алгарве,...

Хамилтон го изедначи рекордот на Шумахер

Луис Хамилтон е на добар пат да ги постави сите можни рекорди во Формула 1, откако шесткратниот светски шампион рутински стигна до победа на...

Раиконен во трка за еден рекорд, Хамилтон се надева на друг

Барикело и Раиконен досега настапија на најмногу трки во Ф1, на по 322, а Хамилтон со победа би се израмнил со рекордерот Шумахер, со...

Фетел: Формула 1 мора да стори повеќе за животната средина

Себастијан Фетел вели дека Формула 1 се соочува со „големи предизвици“ за да ја обезбеди својата иднина во контекст на еколошките проблеми во светот,...

Медицински лица специјални гости на трката во Монца

Од Ферари најавија дека 250 лекари и медицински сестри се поканети во знак на „симболична чест за нивната храброст, чувство на должност и алтруизам...

Од трката во Италија, ФИА воведува ограничување

Според правилото, тимовите ќе треба да користат единечен режим на моторот во текот на целиот тркачки викенд ФОРМУЛА 1 Формула 1 планира да им забрани на...