Ознака: Формула 1

Хамилтон треба уште многу да патува за да стигне до Месечината

Актуелниот првак во Формула 1, лани изминал вкупно 224.369 воздушни км, веднаш до него е неговиот голем ривал, Германецот Себастијан Фетел со 201.573, а...

Аиртон Сена: Последниот круг во Имола

Изминаа 24 години од денот кога светот го изгуби еден од најголемите автомобилисти во својата историја. Бразилецот Аиртон Сена (34 години) трагично го загуби...

Ф1 најавува промени, се олеснува претекнувањето за поинтересни дуели на патеките

Поедноставно предно крило, кое ќе носи помалку воздух кон гумите, пошироко и подлабока задно крило, како и поедноставени сопирачки се дел од промените...

Ф1 до крајот на мај треба да се договори за новите...

Шефовите на Формула 1 (Ф1) си дадоа рок од само шест недели за да ги договорат новите правила за моторите за сезоната 2021. „Мерцедес“,...

Даниел Рикардо најбрз на првиот тренинг во Бахреин

Даниел Рикардо од Ред бул беше најбрз на првиот тренинг пред Големата награда на Бахреин во Формула 1. Рикардо помина 14 кругови, а најбрзиот круг...

Последниве 10 сезони доминираат Германци и Британци

Последниве 10 сезони во Формула 1 доминираат возачите од Германија и од Велика Британија, со по пет титули. Од тие 10, актуелниот првак, Британецот...

Израмнет рекорд – и годинава 21 трка во Ф1

В недела почнува 72-та сезона во Формула 1, традиционално со трката во Мелбурн (Австралија). Десетте тима, со вкупно 20 возачи, за нова титула ќе...