4 C
Skopje
22.2.2019 - 12:06

Ознака: Формула 1

Неславен почеток на тестирањето за Формула 1 тимот на „Алфа Ромео“

Денес на патеката во Каталонија беше претставен новиот болид на повратникот во Формула 1 натпреварувањето „Алфа Ромео“. Во престојната сезона, со болидите на италијанскиот...

Серија рекорди може да бидат соборени сезонава во Ф1

Новата сезона во Формула 1 почнува идниот месец во Австралија, со неколку нови лица, секако и повеќе искусни, а сите тимови и возачи се...

„Алфа Ромео“ повторно во Ф1

По 33-годишна пауза од авто-мото спортот, „Алфа Ромео“ се враќа во Формула 1, ребрендирајќи го името на Заубер, кому лани му беше главен спонзор. „Алфа...

Хамилтон ги објави конкурентите за следната година

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон очекува силна битка за титулата со Себастијан Фетел и следната сезона. Англичанецот сподели, според негово мислење, кој ќе...

Пол-позицијата во Абу Даби за Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на трката во Формула 1 за Големата награда на Обединетите Арапски Емирати што утре ќе...

Мекларен со специјален дизајн на болидот на Алонсо за Абу Даби

Двократниот Ф1 шампион, Фернандо Алонсо ќе го запише последниот старт во Абу Даби со специјален дизајн на својот болид. Алонсо најави претходно оваа година...

„Астон мартин валкури“ звучи како автомобил од Формула 1

На годинашното британско „Гранд при“, Кристијан Хорнер од Ред Бул откри информации за новиот „валкури“ на „Астон Мартин“. Тој кажа дека „валкури“ ќе се...

Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1

Петкратниот светски шампион Луис Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1, ако организаторите продолжат да додаваат нови натпревари кон доста оптоварениот календар....

Хамилтон со пет титули од Формула 1, како и Фанџо

Хамилтон има вкупно 71 победа, 20 помалку од Шумахер (рекордер е со седум титули) и доколку продолжи во ист стил во следните години, може...

Хамилтон разочаран од падот на Ферари

Четирикратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, изрази жалење дека битката за титулата нема да трае до последната трка во Абу Даби. Британецот доминира во...