Ознака: формирање влада

Македонија доби нова влада, Заев се обврза дека ќе работат одговорно...

По дводневна исцрпна собраниска дебата, пратениците пред полноќ ја изгласаа Владата предложена од мандатарот Зоран Заев. „За“ Владата на Заев гласаа 62 пратеници, а...

Пендаровски: Во новата Влада очекувам да видам луѓе со силни проевропски...

Од новата Влада очекувам целосно спроведување на ЕУ агендата во клучните области, рекол претседателот Стево Пендаровски кој денеска учествуваше и се обрати на Вебинар...

Милошоски: Ако се точни тврдењата на Заев и Касами, тогаш како...

На денешната собраниска седница се обрати и од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“, Антонијо Милошоски кој наведе два според него важни аргументи...

Николоски: За жал Македонија доби коалиција на лагата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, Александар Николоски денеска се обрати на собраниската седница. Николоски пред своето излагања посака на Собранието...

Ахмети: Колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека колку што се блиску, толку се и далеку двете...

СДСМ: Преговараме за Влада со полн мандат поддржана од стабилно мнозинство...

СДСМ води сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за формирање Влада со нов четиригодишен полн...

И Заев и Мицкоски најавуваат формирање влада

По конститутивната седница на Собранието, изјави дадоа лидерите на СДСМ, Зоран Заев, и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во својата изјава лидерот на СДСМ, Заев, се...

Безбедносен сертификат според критериумите на НАТО за владините функционери

Претседателот Пендаровски препорачува формирање влада со почитување три критериуми Во контекст на предизвиците што ја очекуваат Македонија во преговорите за членство во ЕУ, претседателот Пендаровски...

Нетанјаху победи на изборите во Израел, но нема мнозинство

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, води на парламентарните избори, но тој сè уште го нема потребното мнозинство за формирање на владата, на третите избори во...

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија доби најмногу гласови на...