3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 5:01

Ознака: форд

„Форд“ наскоро ќе користи хуманоидни роботи за достава на пакети

Техно Во блиска иднина пакетите до домовите ќе ги доставуваат роботи што се движат како луѓето. Меѓу првите што имаат намера да ги заменат своите...

„Форд“ прави болнички наметки од материјал за воздушни перничиња

Откако склучи партнерство со „3М“ (глобална научна компанија) за производство на респиратори, за да одговорат на недостигот предизвикан од ширењето на коронавирусот, „Форд“ објави...

Форд укинува 12 илјади работни места

Американскиот производител на автомобили „Форд” соопшти дека ќе укине 12 илјади работни места во Европа, како дел од плановите за реструктуирање. Во соопштението се...

„Форд“ отпушта седум илјади вработени

Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори седум илјади работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со...

Историјата на модерниот превоз во Скопје

Сите знаеме за Мис Стон, но никој не знае за Мис Џон. Таа била англиска сликарка, која се вљубила во Скопје и неговата околина....

Форд ќе отпушти илјадници работници во Европа

Форд се подготвува за нови рационализации, отпуштања и затворања на фабрики на европскиот континент за да стане порентабилен, најави денеска автомобилската компанија. Една од причините...

Форд купи фирма за изнајмување електрични тротинети

Американската компанија за производство на возила „Форд“ ја купи малку познатата, почетничка (старт ап) компанија „Спин“ за изнајмување електрични тротинети за јавна употреба, со...

Форд укинува над 20.000 работни места поради негативното влијание на царините?

Форд Мотор наводно има намера да укине повеќе од 20.000 работни места откако неодамна процени дека заради царините што ги воведе американскиот претседател Доналд...

Кабриолетот „монарх“ е „меркјури“ со друго име

Кон крајот на 1940-тите, „Форд“ од Канада одлучи да измисли ново име на автомобилската компанија за автомобилите „меркур“. Името на компанијата беше „Монарх“ и...

Форд ќе го зголеми производството на „Линколн“ во Кина до 2022...

Автомобилската компанија Форд денеска најави дека до 2022 година ќе го зголеми производството на автомобили во Кина под брендот „Линколн“ со уште пет нови...